ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerTaraftariumonwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinoBetoffice Girişgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatPusulabetpopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerstarzbetbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetklasbahisesenyurt masaj salonubycasinograndpashabetBetkommariobet girişultrabetmariobetBahiscomHiltonbet girişnorabahisbetturkeytarafbetbetkomkonya günlük kiralık evistanbul escort bayancasibomBahis forumligobet üyelikescort bayan maltepePalacebetdinamobetGrandpashabetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netwww.istanbulllescort.net/romabetroketbet girişseocasibomcasibommarsbahismarsbahisjojobetCasibomMeritkingbelugabahis1xbet giriştipobetjasminbetholiganbetbetkombetturkey twittertarafbetsekabetmatadorbetbetturkeymariobetCasinolevantdeneme bonusu veren sitelerjojobet girişjojobettipobet twittercasibomcasibombetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahis
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Општина Кисела Вода

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Заедно можеме да ги спречиме катастрофалните климатски промени

Науката е јасна. Климатските  промени се најсериозна закана за нашиот природен свет.

За да се спречи неповратното оштетување на земјиштето и водите  сите ние мора да преземеме  итни мерки.

Сите ние веќе ги гледаме ефектите од промените на климата.

Последните три години  беа најжешките кои се евидентирани и проблемот само ќе се интезивира.

Како расте бројот на глобалното населениер така се зголемува побарувачката за храна, вода и енергија низ целиот свет.

Што ќе се случи доколку не дејствуваме веднаш?

Глобалната температура се предвидува да се зголеми за 3,2  C, зголеменото загадување на воздухот ќе влијае на 4,9 милијарди луѓе, а 2,75 милијарди  луѓе ќе бидат подложни на недостиг на вода.

-       Како може да помогнеме?

Со намалување на количината на јаглерод диоксид, во нашата атмосфера.

Ова може да биде  доволно за да се задржи глобалната температура од зголемување.

Постои надеж но истражувањата ни покажуваат дека имаме ограничен прозор на можности за да ги спречиме сериозните проекции да станат реалност.Имаме само 10 години да го променме курсот за да го спречиме катастрофалното оштетување на нашиот свет.

Ова е проблем што можеме да го решиме. Науката ни покажа дека природата има моќ да се излекува, така да 600 научници од Институтот за заштита  на природата се зафатени со реализација на иновативни решенија.

Се работи на терен во сите 50 држави и 72 земји ширум светот за да се помогне во борбата против зголемувањето на глобалните температури, со заштита и обновување на екосистемите.

Наречени се природни климатски решенијаа – докажани начини за складирање  и намалување  на емисиите на јаглерод во светските шуми, пасишта и мочуришта.

Еден лесен начин за да се зароби јаглеродот е садење на повеќе дрва.

Таков пример има на Индонезискиот Остров Борнео каде Институтот за заштита на природата заедно со своите партнери работат околу решението за уништувањето на шумите во областа Берау.

Овој напор има потенцијал да го намали загадувањето на јаглерод од 1.5 милиони тони годишно – еквивалентно на отстранување на 300.000 автомобили од патиштата.

Овие истражувања покажуваат дека ваквите природни климатски решенија ќе  помогнат да се направат огромни чекори за намалување на концентрациите на јаглерод диоксид во атмосферата.

За повеќе од 65 години Институтот за заштита на природата ги турка границите на конзервација за да ги реши најголемите предизвици на нашата планета.

Нашите дејства што почнуваат токму овде можат да направат значително влијание врз иднината на нашиот природен свет.

Покрај заштитата на Земјиштето и Водата Институтот е во потрага по наука за решевање на најосновните предизвици денес.

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости