ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortizmir escortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerTaraftariumonwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinobetkomgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatPusulabetpopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetklasbahisBetco altyapılı sitelerbetkomsahabetonwinesenyurt masaj salonubahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomxslotcasibomcasibomcasibomcasibombodrum bayan escortbycasinobetkombetkommariobet girişultrabetmariobetbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino siteleriBahiscomboş3BetkombetkomBetkombetturkeytarafbetbetkomcasibomkonya günlük kiralık evistanbul escort bayancasibomdeneme bonusu veren sitelerBahis forumcasibomcasibomligobet üyelikcasibomBetnanosuperbetinBetturkeycasibombetkomescort bayan maltepeTarafbetBetkomdinamobetMatadorbetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netMatadorbetsahabetwww.istanbulllescort.net/romabetroketbet girişseocasibomcasibommarsbahismarsbahissekabetsekabetjojobetcasibomcasibomCasibommeritkingcasibom1xbet giriştipobetJojobetjasminbetholiganbetbetkombahiscomtarafbetbetistmariobetonwinbetmatikJojobetstakestakestake
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Општина Кисела Вода

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Влијанието на климата врз природните фактори и стопанските дејности

Климата е важен услов за развој на многу стопански дејности, влијае на природните фактори како на количеството на врнежи, водостојот на реките, загревањето на воздухот, влажноста, загревањето на почвата, растителниот и животинскиот свет.

Последниве неколку години актуелни се климатските промени и општото глобално загревање на целата земјина планета. Климатските промени се состојат во зголемување на температурата на воздухот, а тоа придонесува  на  Антарткикот топење на глечериите и зголемување на нивото на светското море. Се зголемува температурата на воздухот, испарувањето, додека количеството од врнежи се намалува во одредени делови на земјината површина.

Климатските промени се  чувствуваат и на територијата на нашата држава бидејки во летните месеци се соочуваме со високи темперетури, а мало количество на врнежи, додека врнежите во вид на снег од година во година се се помали.

Климата има огромно влијание и врз распространетоста на растителниот и животинскиот свет. Одредени видови на животни се исчезнати или се на работ на исчезнување како рисот, белоглавиот орел и многу други.

Поради малото количество на врнежи и високите температури голем дел од растителните заедници не виреат на одредени подрачја, на нивно место се појавуваат други видови на растенија, почвата е се посува-испукана  и без нејзино наводнување не успеваат голем број на земјоделки култури.

Во стопанството, климата има особено влијание врз земјоделството, шумарството, сообрајкајот, туризмот и останатите општествени  дејности.

Влијанието на покачената температура врз приносите на земјоделските култури сама по себе зборува дека се наметнува потребата од недостиг на вода и наводнување на површините, особено во вегетацискиот период, засадување на соодветни земјоделски култури, соодветни шумски насади кои успешно ке виреат во затекнатите климатски услови.

Климатските промени влијаат и врз продуктивноста во секојдневната активност, работоспособноста кај активното население се намалува од влијанието на високите температури и се помалку продуктивни во сите сфери на нивната активност, како во примарните дејности така и во општествените дејности.

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости