ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerTaraftariumonwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinoBetoffice Girişgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatPusulabetpopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerstarzbetbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetklasbahisesenyurt masaj salonubycasinograndpashabetBetkommariobet girişultrabetmariobetBahiscomHiltonbet girişnorabahisbetturkeytarafbetbetkomkonya günlük kiralık evistanbul escort bayancasibomBahis forumligobet üyelikescort bayan maltepePalacebetdinamobetGrandpashabetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netwww.istanbulllescort.net/romabetroketbet girişseocasibomcasibommarsbahismarsbahisjojobetCasibomMeritkingbelugabahis1xbet giriştipobetjasminbetholiganbetbetkombetturkey twittertarafbetsekabetmatadorbetbetturkeymariobetCasinolevantdeneme bonusu veren sitelerjojobet girişjojobettipobet twittercasibomcasibombetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahis
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Општина Кисела Вода

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Светски ден на шумите

Светски ден на шумарството или Меѓународниот ден на шумите се слави насекаде низ светот секоја година на 21 Март на меѓународно ниво, со цел да се зголеми јавната свест меѓу заедниците за вредностите, значењето и придонесот на шумите за да се балансира животниот циклус на земјата.

ИСТОРИЈА НА СВЕТСКИОТ ШУМАРСКИ ДЕН

 Светскиот ден на шумарството беше формиран во 1971 година на 23-то Генерално собрание на Европската конфедерација за земјоделство. И одлучено беше да се прослави како прослава на 21-ви Март на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации.

Светскиот ден на шумарството беше формиран во Конференцијата на држави членки на Организацијата за храна и земјоделство со гласање за негово воспоставување. Овој настан потекнуваше од добро планиран начин да даде поддршка за да придонесе кон јавната свест за важноста на шумите.

Светскиот ден на шумите е првпат бил  формиран во 2012 година на 28 Ноември, кој ќе се прослави на 21-ви Март секоја година со одлуката на Генералното собрание на Обединетите нации со обединување на двете меѓународни комеморации; Светскиот ден на шумарството и Денот на шумата.

Како и другите гранки на земјоделството, шумарството е исто така важно поле, кое бара вниманието на јавноста да се преземе. Многу е неопходно заедницата да ја разбере шумарската вредност во нашиот секојдневен живот како извор на суровини, локален извор на вработување, како и извор на националниот извор на приходи. Шумите играат голема улога во собирањето и ослободувањето на водата на земјата и одржувањето на рамнотежата на флора и фауна. Шумите се природна убавина на земјата која е многу неопходна за да се зачува за да се направи се што е во рамнотежа.

Зошто се слави светскиот ден на шумите

 Шумите се суштински дел од животот на Земјата. Тие секогаш ги исполнуваат барањата на човечките суштества преку обезбедување сенка, засолниште, освежување вклучувајќи чист воздух и вода. Во современиот свет на растечка глобална популација се зголемуваат барањата на шумските производи, така што шумите се изложени на голем ризик од уништување и деградација

Шумите се сложена жива заедница на дрвја која обезбедува дом и засолниште за голем број на животни, а почвата под неа го населуваат разновидноста на без'рбетници, габи и бактерии кои играат значајна улога во балансирањето на циклусот на хранливи материи во почвата и во шумата.

Светската прослава на шумарството дава голема можност за сите луѓе да дознаат повеќе за нивните придонеси за одржување на благосостојбата на луѓето. За време на прославата на овој настан луѓето ги споделуваат своите ставови и идеи со тоа што работат заедно за да ги инкорпорираат шумите во идните стратегии за климатски промени.

Според средствата е забележано дека има годишна загуба од околу 13 милиони хектари или 32 милиони хектари од шумите од страна на луѓето. Губењето на шумите ја зголемува загубата на животински видови во шумата. Сечењето на шумите го нарушува балансот на природната клима, што доведува до глобално затоплување со зголемување на CO2 и намалување на процентот на О2 низ целиот свет.

Речиси 30% од вкупното земјиште во светот го окупираат шумите со над 60.000 видови дрвја, кои во крајна линија се големи ресурси на храна, гориво, сточна храна, есенцијални масла, смоли, латекс, гуми, лекови, влакна, вода, шуми за население од околу 1,6 милијарди најсиромашни луѓе во светот.

Како се слави светскиот ден на шумите

 Светскиот ден на шумарството се одбележува секоја година со посети на локалните шуми со цел да дознаат повеќе за нивните придонеси кон благосостојбата на луѓето. Земјите кои се богати со шуми (кои зафаќаат скоро 2/3 од вкупната шумска површина) ги вклучуваат Канада, Руската Федерација, Бразил, САД, Демократска Република Конго, Австралија, Индонезија, Кина, Перу и Индија.

Речиси 1/3 од сите шуми се сметаат за примарни шуми каде што не се гледаат никакви човечки активности и еколошките процеси се избалансирани. Околу 6 милиони хектари шума се губат поради уништувањето на шумите на годишно ниво.

За време на прославата на настанот кампањата за насадување на дрвјата се охрабрува меѓу обичните луѓе преку многу активности. Луѓето се главната цел на оваа кампања да бидат свесни за сериозниот дисбаланс на производството на храна и експлозијата на населението од ден на ден, вклучувајќи го и придонесот на шумите во нивниот живот. Тие се мотивираат кон плантажата во блиските области, како и да престанат со уништувањето на шумите.

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости