• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Во ОУ Кирил Пејчиновиќ се одржа едукативен час за здравствена заштита и благосотојба на животните

Во ОУ Кирил Пејчиновиќ во општина Кисела Вода се одржа едукативен час за одговорно сопствеништво на домашните миленици.

Претставниците од агенцијата за  храна и ветеринарство на едукативниот час одржан под мотото “Биди херој„ на првоодделенците им објаснуваа како да бидат одговорни сопственици, како да направат проценка дали се во можност да чуваат миленик, како да се грижат за него, но и како безбедно да постапуваат со бездомните животни. Објаснети беа и основите на заштитата и благосостојбата на животните, а акцент се стави на едукација за тоа како да се води сметка за сопственото и за здравјето на животните.

Со оваа интерактивна работилница започна реализацијата на втората фаза од регионалната кампања на Светската организација за здравствена заштита на животните - ОИЕ за подигнување на јавната свест за одговорното сопствеништво, како еден од основите за контрола на бездомните кучиња.

Оваа кампања Република Македонија ја започна во мај минатата година заедно со соседните земји Србија, Бугарија, Косово, Албанија и со Хрватска и Црна Гора.

На едукативната работилница на децата им беа поделени едукативни боенки за одговорно сопствеништво, брошури и прашалници за потенцијалните одгледувачи на кучиња и постери.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски им додели благодарници на ЖОК Јанта Волеј, ЖКК Бадел 1862 и КК Академија ФМП https://t.co/3d6rz4TMTD
7hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода во повеќе паркови ја обнови урбаната опрема и детските игралишта https://t.co/oXV7zKjzip
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода избира најдобар наставник, воспитувач и негувател https://t.co/Ricks2VnWt