• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Се собира кабастиот отпад низ општина Кисела Вода

Голема акција за собирање на кабастиот отпад се одвива оваа седмица во општина Кисела Вода. преку секторот за Месна самоуправа и социјална заштита, заедно со ЈП “Комунална Хигиена“ Скопје.

Активностите  се реализираат пооделно по урбани и месни заедници според датумот предвиден за одложување на отпадот според следната динамика:

Во Урбана заедница Кисела Вода собирање на кабаст отпад ќе биде на 06.03.2017 година (понеделник) на следниве локации:

•             ул. Георги Димитров 52- кај Дом за слепи лица

•             ул. 14 Декември на спој со ул. Димо Хаџи Димов

•             ул.Христо Татарчев - последна автобуска 24 (до пунктот за Улица и патишта)

Во урбана заедница Расадник

•            ул. Сава Ковачевиќ 47 д

•             1512/13 (бочно од ресторан Ексклузив)

Во месна заедница Припор

•             Ул. Христо Татарчев крак 14/2

•             ул.Христо Татарчев – до месната заедница Припор

•             месност Теферич ( до спортското игралиште)

На 07.03. 2017 година (вторник) кабаст отпад ќе се собира во:

Урбана заедница Пржино на локација:

•             На спој на ул.Кавалска со ул. Пржино

•             ул. Мариовска (кај Треска склад)

•             Ул. Милан Мијалковиќ ( кај Зур –маркет)

Урбана заедница Црниче на локација:

Ул. Наум Охридски бб. – пред месна заедница Црниче

Ул. Востаничка- кај маркет Рептил

Урбана заедница Бирарија на локација:

•             ул.Димо Хаџи Димов бр 2 ( кај такси зоната)

•             Ул. Томе Арсовски бр.41( кај парк Бирарија)

 

 

На 08.03.2017 година ( среда) кабаст отпад ќе се собира во:

Урбана заедница Цветан Димов на локација:

•             Емил Зола бр.7

•             Ул. Божидар Аџија ( пред Студентскиот дом Пелагонија)

Урбана заедница  11 Октомври –згради:

•             Ул. Пушкинова- кај Парк Пушкин

•             Ул. Ѓорги Сугаре бр.8

Урбана заедница 11 Октомври – бараки на локација:

•             Пред месна заедница

•             Ул. Првомајска бр.7- Градинар кај кошаркарското игралиште

На 09.03.2017 година ( четврток) кабаст отпад ќе се собира во:

Урбана заедница  ,,Бобан Трпков" населба Драчево:

•             ул. Иван Хаџи Николов-кај КАМ МАРКЕТ

•             ул. Иван Хаџи Николов- кај ЖИТО МАРКЕТ

•             ул.Коперникова – кај зградите

•             ул. Бранко Заревски –помеѓу зграда бр.78 и зграда бр.80

Месна заедница село Драчево на локација :

•             ул. Драчевска – на сред село пред мостот

Месна заедница Подстаница на локација:

•             пред месна заедница

На 10.03.2017 година ( петок) кабаст отпад ќе се собира во :

Месна заедница Пинтија на локација:

•             Ул. Саса-  кај Паркот Детски сон

•             Ул. Јабланица бр.101

Месна заедница Усје на локација:

•             Ул. Првомајска 1- кај Церес

Кабаст отпад опфаќа секаков вид на домашен отпад (мебел, бела техника, електронски отпад, опрема – делови за бања и купатило) освен градежен шут, гранки и комунален смет.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Кисела Вода тргнува кон решенија на проблемите со Центарот за зависности https://t.co/GuggJaZsto
10hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Кисела Вода тргнува кон решенија на проблемите со Центарот за зависности https://t.co/DLp2AGVpAL
10hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Табли со предупредување на изворите со небезбедна вода за пиење https://t.co/NgZkQAUlUp