• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Кабаст отпад ќе се собира и во петок и сабота

Со цел да им се излезе во пресрет на граѓаните, минатонеделната акција за собирање на кабаст отпад ќе продолжи и во наредните два дена.

ЈП “Комунална Хигиена Скопје” во соработка со Општина Кисела Вода, преку секторот за Месна самоуправа и социјална заштита, овој петок и сабота,ќе спроведе акција за собирање на кабаст отпад и градежен шут  на територија на општината.

Акцијата ќе се спроведе пооделно по урбани и месни заедници според датумот и времето предвидено за одложување на отпадот според следната динамика:

10. 03. 2017 година (петок) од 07,00 – 11,00 часот: У.З. Цветан Димов, У.З. Бирарија, У.З. Црниче, У.З. Пржино и У.З. 11-ти Октомври згради и М.З. Припор

11. 03. 2017 година (сабота) од 07,00- 11,00 часот: У.З. Кисела Вода, У.З. Расадник, УЗ. 11-ти Октомври бараки, МЗ. Пинтија, У.З. Бобан Трпков- н. Драчево, М.З.село Драчево и М.З. Усје и Градинар.

Кабаст отпад опфаќа секаков вид на домашен отпад (мебел, бела техника, електронски отпад, опрема – делови за бања и купатило) освен градежен шут, гранки и комунален смет.        

Под градежен шут, покрај инертниот отпад и се подразбира и отпадот од градежна столарија (врати, прозорци, и сл.), санитарна керамика, како и градинарски отпад.                                                                    

Ги молиме граѓаните, отпадот да го одложуваат во точно предвидените термини пред своите домови, колективните згради на пошироките улици, на пристапно место за возилата на ЈП “Комунална Хигиена Скопје” и на начин што нема да го попречува движењето на пешаците и возилата.

Подетални информации можат да се добијат на бесплатниот телефон на ЈП “Комунална Хигиена Скопје”, 0800 222 33.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт ќе го реализираат проектот „Европска недела на спортот“ https://t.co/ujh6sTJQjx
O_KiselaVoda Четвртоодделенците од ООУ "Рајко Жинзифов" ја посетија Општина Кисела Вода https://t.co/Pearp0WXcI
O_KiselaVoda Мамци против штетни глодари поставени во 3863 шахти низ цела Општина Кисела Вода https://t.co/FjQDzViFU9