• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

ООУ Кирил Пејчиновиќ со богата програма го одбележа патрониот празник

Денес основното училиште Кирил Пејчиновиќ во општина Кисела Вода го прослави патрониот празник.

На свечната прослава учениците од сите одделенија на оваа училиште пред присутните се претставија со богата програма сочинета со драма, музички и ритмички точки.

Одбележувањето на 72-рата година од постоењето на училиштето се одвива веќе една недела со различни активности.

Во текот на оваа недела се одржа натпревар по математика и англиски јазик, за кои на најдобрите им беа доделени дипломи за прво, второ и трето место како и  пофалници за останатите учесници.

Во текот на вчерашниот ден се одржа и изложба на ликовни и литературни творби на која на најдобрите им беа доделени дипломи и пофалници. 72-рата година од постоењето, ова основно училиште од општина Кисела Вода ја одбележа и со пуштање на нова веб страна која секојдневно се ажурира. Оваа нова веб страна може да се отвори на следниот линк http://www.kirilpejcinovic.edu.mk/.

Во ООУ Кирил Пејчиновиќ годинава настава посетуваат вкупно 920 ученици.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Кисела Вода тргнува кон решенија на проблемите со Центарот за зависности https://t.co/GuggJaZsto
10hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Кисела Вода тргнува кон решенија на проблемите со Центарот за зависности https://t.co/DLp2AGVpAL
10hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Табли со предупредување на изворите со небезбедна вода за пиење https://t.co/NgZkQAUlUp