• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Кошаркарките од Кисела Вода доминираат во Македонија

Покрај шампионската титула во сениорска конкуренција, кошаркарките на ,,Бадел 1862“ ја докомплетираа сезоната со нови две златни медали во кадетска и јуниорска конкуренција. Со овои триумфи кошакарките од Кисела Вода докажаа дека се убедливо надобриот и најорганизираниот женски кошаркарски колектив во Македонија.

За кошаркарски до 16 години, ,,Бадел 1862“ во финалето на ,,фајнел-фор“ турнирот во спортската сала ,,Шабан Трстена“ во Чаир убедливо со 98:60 ја совлада екипата на ,,Шкупи“. Бронзениот медал го освои екипата на ,,Баскет кам“. За МВП на финалниот турнир прогласена беше кошаркарката од ,,Бадел 1862“ Матеа Атанасовска.

Во финалето, пак, во јуниорска конкуренција, исто така против екипатна ,,Шкупи“ во спортската сала во ,,Кале“ ,,баделки“ славеа дури по продолжението со 62:56. Третото место на овој финален турнир за кошаркарки до 18 години го освои екипата на ,,Струга 2009“.

,, Работевме напорно цела сезона и мислам дека заслуживме да се радуваме на ново освоените титули во кадетска и јуниорска конкуренција. Со ова докажавме дека ,,Бадел 1862“ перспективата во женската македонска кошарка ја темели на младите кошаркарки. Спортот не би бил спорт доколку енергијата не ја ,,црпите“ од младите. Токму поради овој факт, се радувам дека во новата сезона заедно со нашиот партнер и дел од спонзорскиот тим на клубот општината Кисела Вода, ќе успееме во целост да го имплементираме проектот ,,Спорт за секое дете“, кој ќе биде опфатен во сите осум основни училишта кои гравитираат во општината Кисела Вода, - истакна тим менаџерот на клубот Љупчо Павловски. 

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda По Бени Нон Стоп, вечерва на Три Круши Блага Петреска и Ѓоко Дончев https://t.co/HqdFdnfLlP
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Синоќа одличен концерт на Миле Кузмановски, вечерва Бени и Нон Стоп на "Три Круши 2018" https://t.co/tIQFOH6CPf
O_KiselaVoda Миле Кузмановски вечерва на "Три круши 2018" https://t.co/k1rH2axj1R