• Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Дечињата од ЈДГ „8 Март“ во посета на Општина Кисела Вода

  Градоначалникот Филип Темелковски денеска во својот кабинет ги прими дечињата од ЈДГ „8 Март“.

 • Подобрени условите за дечињата во градинката “Сончоглед”

  Завршена е првата фаза од реновирањето на објектот на градинката “Сончоглед” во населбата Кисела Вода

 

 

Насловна

Спортистите од Кисела Вода на прием кај градоначалникот

Градоначалникот на општина Кисела Вода, денеска во големата општинска сала направи прием за спортистите и спортските клубови од Општината. Традиционално на средбата присуствуваа голем дел на спортисти од спортските клубови за кои општината Кисела Вода обезбедува бесплатни термини за тренинг и натпревари во спортските сали ,,Независна Македонија“ и ,,Архиепископ Доситеј“.

 

-  Имаме одлична соработка со општината Кисела Вода, која на крајот резултира со освојување на три титули во сениорска, кадетска и јуниорска конкуренција. Се надевам дека таа соработка ќе се продлабочи во следниот периот, од причина што сакаме да се приклучиме на општинскиот проект ,,Спорт за секое дете“, бидејќи најмладите се најдрагоцени за развој на спортот -истакна тим менаџерот на ,,ЖКК Бадел 1862“, Љупчо Павловски.

На присутните спортисти им се обрати и Горан Јањевиќ тренерот на  клубот ,,ЖОК Јанта Волеј“, чиј резултати во изминатата сезона се импресивни , освојувајќи медал во секоја возрасна категорија.

- Повеќе години сум дел од проектите за спорт на општината Кисела Вода. Благодарност до Градоначалникот и Советот на општината што ни дадоа услови за развој, а наша цел е да ја оправдаме довербата. Се надевам дека соработката со општината Кисела Вода ќе продолжи - заврши Јањевиќ.

Благодарност од обезбедените услови за тренинг и натпревари искажа и претседателот на РК Спартак Кисела Вода, Сашо Денковски.

Градоначалникот на општина Кисела Вода, на спортистите и спортските клубови им ги честита постигнатите резултати во изминатата спортска сезона, им посака понатамошна успешна спортска кариера, и меѓу другото, посочи дека општината Кисела Вода и во наредниот период ќе биде активна во делот на обезбедување на услови за развој на спортот, се со цел голем дел од младите безгрижно да спортуваат во спортските сали.  

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Започна големата акција за чистење на Кисела Вода https://t.co/EozntOi7Tv
O_KiselaVoda Овој викенд, шест спортски натпревари на клубовите од Општината https://t.co/eRqZnD4d56
O_KiselaVoda Утре ул. „Иван Козаров“ без струја https://t.co/CnTaSzio37