• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Одлични услови за децата во реновираната ЈДГ ''8 ми Март'' во Пржино

Секојдневието на околу 190 дечиња од ЈДГ ‘’8 ми МАРТ’’ објект Пржино се одвива во одлични услови.

На објектот на оваа градинка беше извршена комплетна промена на фасадата и надворешната столарија, а загревањето, наместо како во минатото со нафта, се врши на целосно еколошки начин, со котел кој како енергенс користи биогориво.

Претходно локалната самоуправа инвестираше во замена и на кровот со што овој објект изграден во 1979 година доби значително подобрени енергетски услови. Со оваа реконструкција која беше извршена на површина од околу 1270 квадратни метри беше опфатено отстранување на азбесните табли.

Спроведувањето на овие мерки за енергетска ефикасност и во иднина ќе остане една од главните заложби на општина Кисела Вода, кои имаат за цел како за подобрување на условите за грижа и едукација на децата во јавните детски градинки и училиштата така и за заштеда на енергија, но и за намалување на загадувањето на животната средина.

Минатата година во оваа градинка беа запишани 169 дечиња , а оваа година градинката ќе дочека околу 190 дечиња.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda По Бени Нон Стоп, вечерва на Три Круши Блага Петреска и Ѓоко Дончев https://t.co/HqdFdnfLlP
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Синоќа одличен концерт на Миле Кузмановски, вечерва Бени и Нон Стоп на "Три Круши 2018" https://t.co/tIQFOH6CPf
O_KiselaVoda Миле Кузмановски вечерва на "Три круши 2018" https://t.co/k1rH2axj1R