• Кисела Вода меѓу најуспешните

  Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски и градоначалникот на општина Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ,доделија нови 50 решенија за легализација на дивоградби.

 • Ново училиште во Драчево

  Отворени вратите на на новоизграденото училиште во населбата Драчево ООУ “Рајко Жинзифов, симбол на кинеско-македонското пријателство”

 • Отворена градинка во Црниче

  Градинката “Перуника” е првиот јавен објект кој за греење користи биомаса

 • Кисела Вода доби целосно нов Дом на културата

  Станува збор за целосно, темелно реконструиран објект изграден во 1959 година, руиниран и надвор од употреба од 1990 година.

 

 

Насловна

Во сабота концерт на Сара Мејс во Паркот на Бранителите во населба Драчево

Културното лето на Општина Кисела Вода “Три круши 2017” е во полн ек. Звучни музички имиња и популарни музички групи, и годинава ги забавуваат посетителите на 12-тото по ред издание на оваа манифестација. Утре вечер, сабота, во Паркот на бранителите во населбата Драчево, концерт ќе одржи македонската поп ѕвезда Сара Мејс.

Со утрешното случување, уште еднаш се потврдува заложбата на Општина Кисела Вода, како организатор, за презентирање и афирмирање на квалитет, естетика и следење на желбите на граѓаните, со чии сугестии беше креирана целокупната програма се прикажува пред публиката.

Досега, посетителите на Културното лето “Три круши 2017“, имаа можност да уживаат во одличниот настап на македонските фолк ѕвезди Наум Петрески и Зуица Лазова со чиј концерт се отвори оваа манифестација.

Културното лето со својот настап го збогатија членовите на етно составот “Чалгија Саунд Систем”, како и миленикот на публиката Миле Кузмановски.

Од летната сцена прозвучеа и “Дипломатик бенд“ , тамбурашкиот оркестар “Ѓезме“, како и популарното македонско дуо “Силви Бенд“, а до крајот на месецов кога и официјално завршува оваа традиционалана манифестација, ќе настапат и КУД Китка од Драчево, како и Сузана Спасовска со “Академци”.

Општина Кисела Вода ги поканува сите сите љубителите на музичката експресија на Сара Мејс, да бидат дел од утрешното случување во Паркот на бранителите. Концертот ќе започне во 20 часот и 30 минути.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Работилница за лица со посебни потреби во ООУ „Кузман Шапкарев“ https://t.co/Vr1LDA6zzy
O_KiselaVoda Ќе се собира кабастиот отпад во општина Кисела Вода https://t.co/hCawcNLFKD