• Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  На првата конститутивна седница беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Ново училиште во Драчево

  Отворени вратите на на новоизграденото училиште во населбата Драчево ООУ “Рајко Жинзифов, симбол на кинеско-македонското пријателство”

 • Кисела Вода доби целосно нов Дом на културата

  Станува збор за целосно, темелно реконструиран објект изграден во 1959 година, руиниран и надвор од употреба од 1990 година.

 • Подобрени условите за дечињата во градинката “Сончоглед”

  Завршена е првата фаза од реновирањето на објектот на градинката “Сончоглед” во населбата Кисела Вода

 

 

Насловна

Општина Кисела Вода го одбележа Денот на ослободувањето на Скопје

Делегација од Општина Кисела Вода предводена од Градоначалникот Филип Темлковски денес беше дел од манифестацијата за одбележување на 73 годишнината од ослободувањето на Скопје.

По повод 13 Ноември градоначалникот Темелковски заедно со претседателот на советот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ положи свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје на Партизанските гробишта Бутел и пред споменикот на генералот Михајло Апостолски.

Свежо цвеќе положија и градоначалникот на Град Скопје, другите градоначалници од општините во главниот град, од дипломатскиот кор, од Минстерството за одбрана, од Генералштабот на АРМ, од Градскиот одбор на сојузот на борците од народноослободителната антифашистичка борба, како и граѓани и институции.

Од таму, 73 годишнината од антифашистичката борба продолжи пред споменикот на ослободителите пред Владата на Република Македонија.

 

 

 

 

 

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Дечињата од ЈДГ „8 Март“ во посета на Општина Кисела Вода https://t.co/CNJ5AGoh4W
O_KiselaVoda Утре ул. Студеничанска без струја https://t.co/1gYbBozkpf
O_KiselaVoda Утре ул. Христо Татарчев без струја https://t.co/Gus5bQy38k