• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Кинеската амбасадорка се сретна со градоначалникот Филип Темелковски

Градоначалникот Филип Темелковски денес, во просториите на Општината, оствари средба со амбасадорот на НР Кина во Република Македонија, г-ѓа Јин Ликсиан, како и со претставници од амбасадата.

Упатувајќи му честитка за именувањето на функцијата, амбасадорката пројави желба да се информира за функционирањето на општината. Од страна на градоначалникот Темелковски беше запознаена со специфичностите на општината и нејзините основни обележја. Беше информирана за планираните проекти од кои дел се во соработка со Градот Скопје, кои имаат за цел да ги подобрат условите за живеење на жителите во овој дел на градот.

Посебен интерес амбасадорката изрази и за функционирањето на градинките и училиштата, бидејќи и претходно НР Кина и Општина Кисела Вода имаа соработка во областа на образованието. Градоначалникот Темелковски ја изрази својата благодарност за придонесот на НР Кина, од што произлезе, новоизграденото училиште во населбата Драчево ООУ „Рајко Жинзифов“, симбол на кинеско-македонското пријателство”.

Заеднички дискутираа за продлабочување на соработката и областите каде што би можела таа да биде остварена.  Средбата беше заокружена со желба за понатамошна успешна работа и соработка.

 

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda „Слободно Скопје, чисто Скопје“ утре во Општина Кисела Вода https://t.co/ioCUcYeEaD
13hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Академија ФМП од Кисела Вода триумфираше во Крива Паланка https://t.co/c3s381zL1T
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda РК Јуниор Кисела Вода повторно на врвот во Првата лига https://t.co/BUx2tAv2ls
16hreplyretweetfavorite