• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Градоначалникот Темелковски на увид во постапката за легализација на дивоградби

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес изврши увид на неколку локации заедно со една од комисиите за легализација на дивоградби. Согласно Законот, на лице место, се вршеше проверка на фактите кои се наведени во геодетските елаборати, кои се еден од задолжителните критериуми за легализирање на бесправно изградените објекти.

 

Со сопствениците тој продискутира и за другите потреби и проблеми што ги имаат, а се во надлежност на Општината  и за можноста тие да се решат. По извршениот увид, стручните лица од Секторот за урбанизам и проторно планирање ќе изготват записник и доколку нема забелешки, истиот станува дел од урбанистичката согласност потребна за легализирање на објектот.

Инаку, во моментов, до Општина Кисела Вода се пристигнати вкупно 13 896 барања за легализација на бесправно изградени објекти. Од нив 71 се нови, согласно измените во Законот кои стапија од 01.01.2018 год и според кои имателите на дивоградби, кои ги изградиле заклучно со 3 март 2011 година, можат да поднесат барање за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект најдоцна до 31 декември 2018 година, до кога е потребно да достават и геодетски елаборат за утврдување на фактичка состојба на бесправен објект. За лицата пак, кои поднеле барање за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект во периодот од 21 декември 2015 година до 31 март 2016 година, рокот за доставување на геодетски елаборат за утврдување на фактичка состојба на бесправен објект е продожен најдоцна до 30 јуни 2018 година. Во моментов, по затворањето на 2311 предмети кои немаа геодетски елаборат, без елаборат се 939 предмети.

Лицата кои се корисници на социјална помош можат да ја искористат можноста и од Агенцијата за катастар на недвижности да добијат бесплатен геодетски елаборат, а воедно, истите од страна на Општината се ослободени од плаќање на надоместок за утвдување правен статус на објектот.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Денес дел од ул. Сердарот без струја https://t.co/TAFjbaIUI8
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
24hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN