• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Одбележан Денот на мајчиниот јазик во Општина Кисела Вода

Општина Кисела Вода, преку Секторот за образование, предучилишно воспитување, култура и спорт во соработка со основните училишта по 11- ти пат свечено го одбележа Денот на мајчиниот јазик.

На денешниот настан, во присуство на градоначалникот Филип Темелковски, претседателот на Советот и раководителот на Секторот за образование, предучилишно воспитување, култура и спорт, беше одржана пригодна свеченост на која учениците од Општината се претставија со музички и ритмички точки, а беа доделени и наградите за најуспешните од конкурсот на тема ,,Мајчиниот јазик – културен и историски белег на нашата татковина“.

Се работеше за литературен и ликовен конкурс на кој активно учество зедоа учениците од основните училишта од општината поделени во две категории. Во првата беа ученици од прво до петто одделени, а во втората основците од шесто до девето одделение.

Комисијата од Општина Кисела Вода ги награди следните ученици:

 Литературни творби -  I  категорија

I Место   Инес Јовановска  IV–2, ООУ ,,  Кузман Јосифовски - Питу“. Mентор: Меропи Ѓоргиевска и Кика Стојановска

II Место  Ева Ефремова V –в , ООУ ,, Кирил Пејчиновиќ “ . Mентор: Катерина Ѓ.Трајчевска

III Место  Инес Стојчевска  V–а,  ООУ ,, Рајко Жинзифов“. Ментор: Богданка Пановска

III Место (проза)  Елена Георгиевска V –а , ООУ ,, Партенија Зографски “.  Ментор: Халед Никовски

Литературни творби -  II  категорија

I Место   Доротеја Солунчева VI –г , ООУ ,, Кирил Пејчиновиќ “. Ментор: Снежана Цоневска

II Место  Калина Христова  IX- 2,  ООУ ,,Круме Кепески“. Ментор: Валентина Т.Стаматовска

III Место   Ивона Стеваноска VI –в , ООУ ,, Партенија Зографски “. Ментор: Васка Николова Икономова

III Место (проза)  Ева Карамановска  VII– б,  ООУ ,, Рајко Жинзифов“. Ментор: Љуба Мишевска

Ликовни  творби -  I  категорија

I Место   Марија Миланова  V –г , ООУ ,, Кирил Пејчиновиќ “. Ментор: Маја Арсовска

II Место   Јасна Стојановска  III –2, ООУ ,, Св. Климент Охридски“.  Ментор: Јасмина Велевска

III Место   Надја Илиоска   IV–2,  ООУ ,, Кузман Јосифовски - Питу“. Ментор: Меропи Ѓоргиевска и Кика Стојановска

III Место  Јана Илковска  IV–в , ООУ ,, Невена Георгиева - Дуња“. Ментор: Петранка Здравковска

Ликовни творби -  II  категорија

I Место Михаела Здравковска  VIII,  ООУ ,, Св. Климент Охридски“. Ментор: Виолета Божиновска

II Место Кристина Спирковска  VII –3 , ООУ ,, Кузман Шапкарев“ . Ментор: Петар Беслаќ

III Место Јована Маринковска  VII– 1,  ООУ ,, Св. Климент Охридски“. Ментор: Виолета Божиновска

Инаку, 21 февруари  е прогласен за Меѓународен ден на мајчиниот јазик на XXX седница на Генералната конференција на УНЕСКО во 1999 г. Во 2000-та, овој датум е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и повеќејазичност.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во основните училишта во Кисела Вода почна кампања за спречување на последици од употреба на пиротехнички средства https://t.co/EONRyqv2to
23hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние https://t.co/2qa6aG05y7
O_KiselaVoda Сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ имаа победнички викенд https://t.co/TmDgW05Jbv