• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со граѓаните од УЗ Цветан Димов

И оваа работна недела градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски продолжува со работните активности за средби со граѓаните во урбаните и месни заедници. Темелковски придружуван од страна на секретарот Александар Алексовски и дел од раководителите на секторите од општината, како и претставници од ПС Кисела Вода, вчера оствари средба со граѓаните од УЗ Цветан Димов.

На оваа средба граѓаните од урбаната заедница Цветан Димов пред градоначалникот ги претставија своите предлози, барања и идеи, преку чија реализација би им се подобриле условите за живот во нивната урбана заедница.

Градоначалникот Темелковски пред присутните граѓани најави дека во периодот што следи во МЗ Цветан Димов општината ќе отпочне со изградба на атмосферска канализација на ул. Ѓорги Димитров и ул. Јордан Филиповски. Покрај ова, Темелковски истакна дека планирана е и целосна гасификација на урбаната заедница. 

Темелковски нагласи дека развојот на Општина Кисела Вода ќе биде подеднаков, како во урбаниот така и во руралниот дел.

Воедно, Темелковски ги информираше граѓаните и за барањата за легализација на нелегално изградени објекти, кои заради несоодветна документација и поминат рок за достава на елаборати беа одбиени. Тој ги повика повторно да поднесат барања до општината, како би ги легализирале своите имоти. Темелковски укажа дека за социјално ранливите категории на граѓани изработката на елаборат во Катастар е бесплатна.

Исто како и на другите средби, граѓаните избраа и нов совет кој ќе ги застапува нивните интереси во урбаната заедница. Избрани членови во советот се: Цветанка Лазарова, Роза Андова, Александар Кошаркоски, Славчо Јовановски, Љубе Стојковски, Зоран Заковски и Стојче Јовановски. Нов претседател на УЗ Цветан Димов е Стојче Јовановски.

Вечерва градоначалникот Филип Темелковски ќе одржи работен состанок со граѓаните од урбаната заедница Бирарија. Средбата ќе се одржи во просториите на Општина Кисела Вода, барака број 7, со почеток во 19:00 часот.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Денес дел од ул. Сердарот без струја https://t.co/TAFjbaIUI8
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
24hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN