• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Се уредува сензорна соба во ООУ„Кирил Пејчиновиќ“- Кисела Вода

Активности за уредување на сензорна соба за учениците со посебни потреби од ООУ„Кирил Пејчиновиќ“- Кисела Вода, се одвиваат во ова училиште како резултат на соработката со Ротари Клуб Скопје - Кирил и Методиј.

Се работи етапно. Денес беа сменети прозорците во просторијата, а во периодот што следува ќе се промени и електричната инсталација, осветлувањето кое преку визуелни ефекти ќе биде прилагодено според потребите на инклузираните деца.

Ова не се единствените чекори кои се преземаат за подобрување на условите за децата со посебни потреби кои се вклучени во редовната настава во ООУ„Кирил Пејчиновиќ“. Претходно, училиштето доби донација од страна на Lions клуб international - Скопје, со што беше обезбеден дидактички материјал за потребите на инклузираните  ученици во редовната настава. Грижата за овие ученици и работата на унапредување на  процесот на инклузија на учениците со посебни образовни потреби продолжува и понатаму, како еден од чекорите кои треба да им овозможат подобра социјализација на овие ученици  во училишната, но и во целокупната општествена средина.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во основните училишта во Кисела Вода почна кампања за спречување на последици од употреба на пиротехнички средства https://t.co/EONRyqv2to
22hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние https://t.co/2qa6aG05y7
23hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ имаа победнички викенд https://t.co/TmDgW05Jbv