• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Велигденски хуманитарен базар во Општина Кисела Вода

Велигденски базар со хуманитарен карактер, се одржа денес во дворот на црквата Св. Петка во Кисела Вода во организација на Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје и Општина Кисела Вода.

Посетителите купуваа декорирани велигденски погачи, пити, колачи, велигденски јајца и други рецепти, кои го симболизираат најголемиот христијански празник Велигден, а се подготвени од жените членки на ова Здружение.

Трите најдобри изработки, добиваат парична награда обезбедена од Општина Кисела Вода која потоа ќе им биде доделени на социјално загрозени лица, членови на ова Здружение.

- Здружението за слепи лица и лица со оштетен вид – Скопје веќе четири години организира Велигденска трпеза во различни цркви, низ повеќе Општини во градот. На овој начин, нашите жени – членки ги промовираат своите афинитети и можности, односно, покажуваме на кој начин тие ја подготвуваат својата Велигденска трпеза. Благодарни сме на Општина Кисела Вода која ни излезе во пресрет и ги обезбеди финансиските средства за наградените, на тој начин давајќи свој удел во подигнувањето на свеста за можностите на лицата со оштетен вид. Воедно, сакам да потенцирам дека сите собрани средства од продажбата, вклучително и наградите од локалната самоуправа ќе им бидат доделени на социјално загрозените члнови на Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје. Воедно, благодарност сакаме да изразиме и до црквата Св. Петка- изјави Алтана Коцева од Здружението за слепи лица и лица со оштетен вид – Скопје.

 

- Денешниот настан, кој се одвива на еден убав празничен ден, со кои започнуваат велигденските празници, е уште еден од низата планирани и преземени активности на Општина Кисела Вода за подобрување на квалитетот на животот на слепите лица и лицата со оштетен вид. Ги обезбедивме финансиските средства за прво, второ и третонаградената учесничка на овој базар и сметаме дека е одлична идејата средствата, токму сега, за Велигденските празници да завршат кај социјално загрозените лица со оштетен вид, бидејќи хуманоста е една од најголемите христијански вредности- изјави Александар Алексовски, секретар на Општина Кисела Вода, додавајќи дека  лицата со оштетен вид секогаш можат да сметаат на поддршката од Општина Кисела Вода.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во основните училишта во Кисела Вода почна кампања за спречување на последици од употреба на пиротехнички средства https://t.co/EONRyqv2to
22hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние https://t.co/2qa6aG05y7
23hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ имаа победнички викенд https://t.co/TmDgW05Jbv