• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

ЈДГ „Весели Цветови“ беше домаќин на 30 стручни соработници од Република Србија

Јавната детска градинка „Весели Цветови“ од Општина Кисела Вода беше домаќин на 30 стручни соработници од предучилишните установи од Република Србија.

Гостите кои ја посетија градинката беа од различни профили, како: педагог, психолог, социјален работник, логопед, дефектолог, стручен соработник за физичко воспитување, стручен соработник за екологија и ликовен соработник.

Имено, оваа работна средба се одржа со цел за отпочнување на соработка, за размена на искуства во доменот на предучилишното воспитување и образование.  

На оваа средба која се одржа во објектот „Сончоглед“ гостите имаа можност да се запознаат со работата и улогата на стручните работници и соработници во градинката. Покрај ова, вработените во ЈДГ „Весели Цветови“ на гостите им ги презентираа условите во кои ги извршуваат секојдневните обврски спрема дечињата. Воедно, им ги покажаа и работните простории/занималните во кои дечињата престојуваат.

На крајот, гостите од Србија заедно со своите колеги домаќини на оваа средба проследија и кратка приредба подготвена од дечињата од истата градинка.  

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Следува богат спортски викенд во Кисела Вода https://t.co/FuWzSPABGN
52mreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Од денес на улицата „Антон Попов“ се воведува привремен сообраќаен режим https://t.co/eYj7BZCmx9
6hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во тек се активности за чистење на Пинтија и Стаклара – Каменик https://t.co/Lrone9unY2