• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Баделки ја освоија титулата во македонското првенство

Клубот од Кисела Вода на гостински терен ја порази екипата на ЖКК Вардар со резултат 55-76.  

Кошаркарките од ЖКК Бадел 1862 и на овој натпревар ја имаа поддршката од градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски.

-Задоволството е големо, по освојувањето на петтата последователна шампионска титула,особено ако се земе предвид дека минатата година клубот го напуштија три квалитетни кошаркарки во странство,бројни повреди и кооптирање на млади кошаркарки во првиот тим. Но, со многу работа, желба и посветеност квалитетот дојде до израз, доминанто ја освоивме титулата. Би сакал да искажам голема благодарност до девојките, стручниот тим и управата на клубот, и секако до градоначалникот Филип Темелковски кој со своето присуство и бодрење на нашиот клуб на натпреварот допринесе за освојување на титулата, како и преку  поддршката на финансиски и логистички план која ни ја овозможи. Се ова не обврзува за уште поголеми успеси во иднина како би и се одолжиле на општината, Одделението за спорт и градоначалникот за нивната поддршка со надеж дека во иднина истата би се продлабочила – изјави Љупчо Павловски, тим менаџерот на ЖКК Бадел 1862

За најдобар играч на ова дерби беше прогласена репрезентативката Александра Стојановска, кошаркарка на ЖКК Бадел 1862.

-Пред се сакам да им честитам на моите девојки за добрата игра, желбата и за борбеноста што ја покажаа цела оваа сезона, а како резултат на се тоа ја освоивме и 5 - тата титула по ред во домашното првенство. Сакам да им се заблагодарам на сите девојки, на нашиот тренер кој е најзаслужен за се, како и на целиот стручен штаб на нашиот тим Бадел 1862 кој заедно со Општина Кисела Вода и одделението за спорт, ни овозможија добри услови за работа и ни даваа неизмерна поддршка во текот на целата сезона. Најголема благодарност и до нашата прекрасна публика која секогаш е со нас во добро и во лошо. Ова беше една тешка сезона за нас, се соочивме со многу повреди и лоши моменти, но и покрај тоа работевме доста напорно, едноставно игравме една за друга на терен и мислам дека сосема заслужено победивме на крај. Исто така сакам да им честитам на колешките од екипата на Вардар за добрата игра и борбеноста што ја прикажаа – изјави   Александра Стојановска, репрезентативка и кошаркарка на ЖКК Бадел 1862    

Фото: http://mkf.mk/post.php?id=1643

 

 

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
13hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ја реновираше спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево https://t.co/yTyavlkl6o