• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Се санираат и пуштаат во употреба фонтаните во Општина Кисела Вода

Пред претстојните топли денови, во Општина Кисела Вода забрзано се работи на санација на фонтаните чие одржување е во нејзина надлежност.

Фирмата која беше избрана како најповолна на неодамна завршениот тендер, веќе заврши со санација на неколку фонтани, а на останатите се работи и во текот на седмицава тие ќе бидат пуштени во употреба. Се работи за 5 фонтани кои се поставени во поголемите паркови и на локации каде често се собираат жителите на Општината.

Паралелно се работи и на санација на реквизитите во детските игралишта, како жителите би  можеле во целост овие места да ги искористат за она за коешто се наменети, за одмор и рекреација. Општина Кисела Вода апелира за совесно однесување и почитување на законските прописи до сите граѓани кои во континуитет вршат демолирање на урбаната опрема и детските реквизити во парковите и јавните површини на цела територија на општината. Уништувањето на средината во која и самите живеат, освен што е неодговорно, е и законски казниво дело.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN
15hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ја реновираше спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево https://t.co/yTyavlkl6o