• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Пионерките од ОК Јанта Волеј на државното првенство го освоија второто место

Вчера во спортската сала „Независна Македонија“ со одигрување на два полуфинални и финален натпревар заврши македонското првенство во женска одбојка/категорија пионерки.

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски, како и на изминатите натпревари така и на овој со своето присуство и даде голема поддршка на екипата на ОК Јанта Волеј.

На првиот одигран полуфинален натпревар, пионерките од  ОК Јанта Волеј издвојуваа победа над екипата Љуботен од Тетово, со резулатат 2:1 (25:20, 25:28), додека на вториот пионерките од одбојкарскиот клуб Вардар ја победија екипата на Пелистер од Битола, со резулатат 2:0 (25:20, 25:18).  По одигрувањето на овие натпревари беа познати финалистите. 

За титула, на теренот се бореа одбојкарките од Јанта Волеј и Вардар. На овој финален натпревар девојките од ОК Вардар ја надиграа екипата на Јанта Волеј. Натреварот заврши со резултат 0:3 (19:25, 16:25, 19:25). За трето место пак играа девојките од ОК Пелистер од Битола против екипата на Љуботен од Тетово, која ја победија со резулатат 2:0 (25:11, 25:15).

Екипата на ОК Вардар од Скопје ја освои титулата, станаа државни шампионки, додека одбојкарките од ОК Јанта Волеј го освоија второто место. Третото место им припадна на пионерките од ОК Пелистер од Битола.

На градоначалникот Филип Темелковски му припадна таа чест на првопласираните екипи да им ги додели медалите и пехарот.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ја реновираше спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево https://t.co/yTyavlkl6o