• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Општина Кисела Вода во повеќе паркови ја обнови урбаната опрема и детските игралишта

Општина Кисела Вода минатата работна недела во повеќе паркови спроведе акција за санација на урбаната опрема и детски игралишта на своја територија.

Санација на постојната урбана опрема, детските игралишта и реквизити извршена е во парковите во Црниче и Пржино, паркот Ѓорги Димитров, како и во паркот Пушкин.

Локалната самоуправа и во наредниот период ќе продолжи со активности за санација/обнова на постојната урбана опрема.

Уште еднаш, апелираме до жителите да ја чуваат обновената урбана опрема и детските игралишта, како би допринеле истите да останат во употреблива состојба.

Воедно, денес на терен, се земаа примероци од јавните чешми на територија на Општина Кисела Вода, за да се утврди дали истите се бактериолошко исправни, како и да се испита квалитетот на водата. Согласно испитувањата кои ќе ги направи Институтот за јавно здравје, кој е овластена и акредитирана институција за испитување на здравствената безбедност на водата, Општина Кисела Вода, ќе ги извести жителите дали некоја од чешмите ќе добие забрана за користење.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Кисела Вода тргнува кон решенија на проблемите со Центарот за зависности https://t.co/GuggJaZsto
15hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Кисела Вода тргнува кон решенија на проблемите со Центарот за зависности https://t.co/DLp2AGVpAL
15hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Табли со предупредување на изворите со небезбедна вода за пиење https://t.co/NgZkQAUlUp