• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

ШК БМ Кисела Вода влезе во првата шаховска лига

Шаховскиот клуб БМ Кисела Вода стана нов член на Екипното првенство на Македонија за 2018 година.

На ова шаховско првенство за екипата од Кисела Вода се натпреваруваa познатите македонски шахисти Роландо Кутиров, Сашо Симјановски, Влатко Петковски, Илија Стошевски, Бранко Пауновски и Миле Буковски.

Имено, клубот БМ Кисела Вода формиран  е во 1974 година, од тогаш па се досега има учествувано на повеќе домашни и меѓународни натпреварувања. Од 1998 година па се до 2002 година шаховскиот клуб од Кисела Вода беше шампион на Македонија. Додека, во 2002 година на Купот на Македонија го освои шестото место.

Воедно, ШК БМ Кисела Вода неодамна доби материјална поддршка од Општина Кисела Вода.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во Кисела Вода одбележани 169 години од смртта на Фредерик Шопен https://t.co/BU62mgfMkD
10hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Денес дел од Кисела Вода без струја https://t.co/KDfxymEbbn
17hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада https://t.co/bc8NQUCzko