Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Започна акција за крпење на ударни дупки во Кисела Вода

Сите ударни дупки по сервисните улици на територија на општина Кисела Вода од денес ќе се санираат. Тоа на денешната прес-конференција, од населбата Бирарија, го најави градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ.

-“Акцијата паралелно ќе се реализира во сите 14 месни и урбани заедници, за што на барање на општината, фирмата изведувач формираше 4 оперативни групи кои ќе дејствуваат во четири реони низ општината” - истакна Беличанец-Алексиќ.

Првиот реон го сочинуваат месните заедници нас. Драчево, село Драчево и Потстаница. Вториот реон го сочинуваат населбите Градинар, 11-ти Октомври – бараки, селото Усје, Стаклара – Каменик и Пинтија. Во третиот реон влегуваат населбите Припор, Кисела Вода и 11-ти Октомври – згради, додека пак четвртиот реон од каде и впрочем започна акцијата, го сочинуваат населбите Бирарија, Цветан Димов, Црниче и Пржино.

Градоначалникот Беличанец – Алексиќ информираше дека за оваа акција ќе бидат потрошени 900 квадратни метри асфалт, а истата се реализира по претходно детектирање на ударните дупки, како и по пријава од граѓани кои ја искористиле апликацијата „Види, пријави, поправи“.

-“Ја користам приликава да ги замолам жителите на општината Кисела Вода за соработка и трпение во периодот додека се изведуваат градежните работи” – заврши Беличанец - Алексиќ.

За оваа акција од општинската каса се одвоени 2 милиони денари, а по завршување на истата ќе започне процес на детектирање на пропаднати шахти, кои подоцна ќе бидат нивелирани.

Коментари  

 
+1 #3 cane 2013-07-10 20:57
sakam da prijavam golemi dupki pred moja vrata na ulica slavco stojmenov 19a istotaka i na ostanatiot del od ulicata
Цитат
 
 
+1 #2 mira 2013-07-10 10:19
Me interesira dali ke se krpi ul. Marko Oreshkovik,koja ne samo dupki tuku nema ni asfalt skoro,raskopana e i taka ostavena.
Pozdrav
Цитат
 
 
+1 #1 Nina Adamova 2013-07-09 13:22
Me interesira dali ke se krpi ulicata Przino vo naselba Przino bidejki ne e krpena od 1972 god koga e napravena.
FALA
Цитат
 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa