• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Започна Купот на Кисела Вода „Св Ѓорѓи“, ќе се игра одбојка, кошарка и футсал

Денес започна Купот на Кисела Вода „Св Ѓорѓи“. На овој куп учествуваат ученици од основните училишта од  скопските општини: Центар, Кисела Вода, Аеродром и Бутел.

Учениците ќе се натпреваруваат во повеќе спортови, ќе играат одбојка, футсал и кошарка. Имено, за почеток на купот во спортската сала „Независна Македонија“ се одиграа два одбјкарски натпревари. На првиот ученичките/одбојкарки од Општина Центар ги надиграа девојките од Аеродром, со резултат 2:0 (25:20, 25:15). Додека, на вториот силите на теренот ги одмерија ученичките од Кисела Вода и Бутел. Натпреварот заврши со резултат 2:0 (25:15, 25:15). Финалните натпревари во одбојка ќе се одиграат наредната работна недела. Во понеделник со почеток во 13:00 часот во спортската сала „Независна Македонија“ за трето место ќе играат екипите од Аеродром и Бутел, а во 14:00 часот за прво место ќе играат ученичките/одбојкарки од Кисела Вода и Центар. 

Купот кој е во организација на Општина Кисела Вода ќе продолжи да се одвива и во текот на наредната работна недела. Во вторник и среда ќе се игра футсал и кошарка. На најуспешните екипи ќе им бидат доделни пехари и медали.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
13hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ја реновираше спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево https://t.co/yTyavlkl6o