• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЦЕНТАРОТ ЗА ЗАВИСНИЦИ ВО ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА

Заложбите на Општината, заедно со централната власт, сите надлежни државни институции, и директно засегнатите граѓани, за решавање на проблемите со Центарот за зависници, резултираат со тоа што е дојдено до конечно решение.

За жал, нетрпението на граѓаните сепак дојде до кулминација преку одржување на протести и блокирање на раскрсницата кај Чешма.

Градоначалникот Филип Темелковски, лично им се обрати на граѓаните на протестот, и оствари директната средба денес со нивни преставници во неговиот кабинет, на која им го презентира решението.

Имено, Министерството за здравство, се обврза дека во рок од шест месеци ќе спроведе дислокација на Центарот за зависници, а веднаш го зголеми бројот на персонал во центарот со цел да се подобрат условите, и ќе продолжи максимално можно да ги подобрува во периодот додека се спроведе дислокацијата. Исто така, Полициската Станица Кисела Вода уште повеќе ги зголеми делувањата на територијата околу Центарот со цел да не се случуваат нарушувања на јавниот ред и мир.

За сите понатамошни случувања, благовремено ќе ве известуваме.  

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Денес дел од ул. Сердарот без струја https://t.co/TAFjbaIUI8
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Еко канал на веб страницата на Општина Кисела Вода https://t.co/NeZRpPo2LZ
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода за децата во градинките обезбеди 2500 маски за заштита од аерозагадувањето https://t.co/ooFDATKulN