• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

„Д Стронгест“ од Кисела Вода во Белград освои 13 медали

Натпреварувачите на спортските клубови кои на иницијатива на градоначалникот Филип Темелковски оваа година добија материјална поддршка од Општина Кисела Вода продолжуваат да редат победи на сите домашни и меѓународни натпреварувања.

На балканското првенство „FUTURE CHAMPIONS 4 – 2018“ за деца од 5 до 18 годишна возраст во Белград, Србија македонската репрезентација составена од 22 натпреварувачи на „Д Стронгест“ од Кисела Вода, 5 на „РУТС БЏЏ ОХРИД“ и 1  на „Д Стронгест & Рутс БЏЏ Куманово“ се закити со вкупно 15 медали. Натпреварувачите на клубот од Кисела Вода освоија најмногу медали, додека 2 бронзени доби екипата од Охрид.

Со медали се закитија следните 13 натпреварувачи на „Д Стронгест“:

          Златни медали:

-        Даниела Алексовска – напредни 3 -44.3кг.

-        Марко Панчевски – напредни 2 -33.2кг., –36.2кг.

-        Дин Радончиќ – почетници 2 -27кг.

-        Даниел Тодоровски – почетници 4 -40.3кг.

-        Арон Зекир – почетници 4 -36.2кг.

-        Филип Митревски – почетници 2 -30.2кг.

          Сребрени медали:

-        Давид Тодоровски – почетници 2 -24кг.

-        Марко Трајановски – почетници 3 +48кг.

-        Дамјан Петровски – напредни 2 -42.3кг., -45.3кг.

-        Марко Ангелов – почетници 3 –39.3кг.

-        Никола Симоновски – јуниори 2 -58.5кг.

          Бронзени медали:

-        Марко Петровски – јуниори 2 -58.5кг.

-        Ања Чивчиристовска – почетници 4 -40.3кг.

Македонскиот тим предводен од Ивица Алексовски, претседател и основач на „Д Стронгест‘‘, во екипниот пласман во категорија на почетници го освои првото место, во категорија на напредни третото место, а во вкупен екипен пласман второто место.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во основните училишта во Кисела Вода почна кампања за спречување на последици од употреба на пиротехнички средства https://t.co/EONRyqv2to
21hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние https://t.co/2qa6aG05y7
23hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ имаа победнички викенд https://t.co/TmDgW05Jbv