• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Голема еколошка акција се спроведе во Кисела Вода

Денеска градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски заедно со дел од општинската администрација, со претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ и дел од членовите на Советот, Јасна Саздовска, Зоран Ацевски, Тодор Костадиновски, Весна Петковска и Марина Чорбеска  учествуваше во спроведување на акција за чистење на територијата на локалната самоуправа. 

На оваа голема еколошка акција која се спроведе во соработка со ЈП „Комунална хигиена“ се приклучија голем број вработени во јавното скопско комунално претпријатие, граѓани, ученици од средното економско - правно училиште „Васил Антевски - Дрен“, студенти и членови на спортските клубови: карате клуб „Маваши“ и на боксерскиот клуб „Чигра“. Отпадоците од јавните површини ги расчистуваше и тренерот на БК „Чигра“, поранешниот познат боксер, Блажо Василев.

-Денеска заедно со јавното скопско претпријатие „Комунална хигиена“ имаме акција за расчистување на територијата на Општина Кисела Вода. Заедно со вработените на Општината, вработените на  јавното комунално претпријатие, со спортските клубови и граѓаните ја правиме оваа акција преку која сакаме да ја подигнеме свеста на граѓаните за животната средина, свеста за комуналниот неред и да ги подобриме условите за живот на нашите сограѓани – изјави градоначалникот, Филип Темелковски.

-Во име на менаџерскиот тим на ЈП „Комунална хигиена“ можам да Ве информирам дека вакви акции во координација со градот и општинската администрација  се извршуваат  на одредени микро локации, се во интерес на граѓаните за да се избориме конечено да имаме чиста урбана средина. Менаџерскиот тим развива и вонредени оперативни активности во интерес на градот и граѓаните. Ова е уште една дополнителна акција за сите да се избориме за чиста средина – кажа, Исмет Душки раководител на еко патрола.

Овој голем еколошки настан насловен „Биди дел од чиста иднина“ се одржа во организација на ЈП „Комунална хигиена“ и Град Скопје. Целта на неговото одржување е подигнување на свеста кај граѓаните за штетноста од несовесното постапување со отпадот и опасноста од создавањето диви депонии кои ја уништуваат животната средина и го загрозуваат здравјето на луѓето.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa