• Реновирана спортската сала во ООУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево

  Општина Кисела Вода инвестираше во целосна обнова на училишната сала во од ООУ “Св. Климент Охридски”

 • Францускиот амбасадор ја посети општината

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

 • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

  Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 • Општина Кисела Вода сади нови 67 дрва на својата територија

  Општина Кисела Вода започна акција за садење на нови 67 разни видови дрва на повеќе локации на својата територија.

 

 

Насловна

,,Дуња“ и ,,Питу“ славеа

Општината Кисела Вода со низа  спортски активности го одбележи Денот на независноста на Република Македонија  “8-ми септември“. Масовноста во училишниот спорт, којзнае по кој пат докажува, дека, општината Кисела Вода е супериорна  на државно ниво во овој проект. 

Највозбудливо беше на фудбалскиот и шаховскиот турнир. Фудбалерите, силите ги одмерија на новото повеќенаменско фудбалско игралиште во МЗ 11-ти Октомври – згради. Овде, интересно е дека победниците се решија дури по изведувањето на пеналите. Во финалето, ОУ ,,Невена Георгиева - Дуња“ славеше со 3:2.  Сигурни пеналџии за  ,,Дуња“ беа Н. Андрески, А. Магдевски и Д. Спасовски. Во регуларниот дел средбата заврши 2:2.

Во натпреварот за третото место, пак,  ОУ ,,Кузман Шапкарев“ славеше над ОУ ,,Кирил Пејчиновиќ“ со 7:6. Во регуларниот тек средбата заврши без голови, додека во ,,пенал рулетот“ поуспешни беа гостите од Драчево.

Возбудливо беше и на шаховскиот турнир.  Приматот во екипната конкуренција го освоија шахистите на ОУ ,,Кузман Јосифовски - Питу“ со освоени 7,5 поени, пред своите врсници од ОУ ,,Кирил Пејчиновиќ“ со 7 и ОУ ,,Партенија Зографски“ со 6,5 поени. Во поединечна конкуренција,  најуспешен шахист беше Јован Смилевски (ОУ К.Ј.Питу), второпласиран беше Матеј Кутиров (ОУ Ќ. Пејчиновиќ) додека третото место му припадна на Никола Георгиевски (ОУ П.Зографски). Покровител на спортските натпревари беше градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец - Алексиќ, а победниците беа наградено со пехари и дипломи.  

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Голема еколошка акција се спроведе во Кисела Вода https://t.co/jzhPIsPtgD
3hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во организација на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода се одиграа финалните кошаркарски натпревари https://t.co/ykOVQLsRmx
23hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ги поканува своите жители на еколошкиот настан “Биди дел од чиста иднина” https://t.co/VNgbZvP8qY