• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Општина Кисела Вода во соработка со Владата на РСМ го намалува загадувањето на воздухот

Денеска градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски заедно со заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, претседателот на Советот, Дарио Шимиќ и секретарот на Општината, Александар Алексовски беше во посета на објектите на ЈДГ „8 Март“, „Пеперутка 1 и 2“, лоцирани во населбата Драчево.

Целта на посетата беше целосното заменување на начинот на греење во градинката, со кое ќе се постигне големо намалување на аерозагадувањето.

Неефикасниот начин за греење со согорување на цврсти и фосилни горива, кој во моментов го користат објектите на градинката заменет е со 8 нови инвертери.

Имено, за ова Општина Кисела Вода неодамна аплицираше на јавниот повик на Владата на Република Северна Македонија, за интервенции во образовните установи за целосно заменување на системите за греење.

Општина Кисела Вода работејќи во насока на намалување на загадувањето на воздухот, досегашната успешна соработка со централната власт ќе ја продолжи и во иднина.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa