• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

„Вело Училишта“- Нов проект во Општина Кисела Вода

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски и директорот на Здружението за заштита  и унапредување на животната средина и промовирање на концептот на одржлив развој- Еко Логик, г-дин Никола Нешкоски, денес потпишаа Меморандум за соработка помеѓу овие две институции.

 

Согласно потпишаниот Меморандум, во Општина Кисела Вода ќе се реализира проектот „Вело Училишта“ креиран од страна на „Еко Логик“ кој ќе има за цел да го зголеми и унапреди  знаењето за темите велосипедизам, одржлив транспорт и безбедност во сообраќајот кај учениците, нивните родители, наставниците и пошироката јавност од Општина Кисела Вода. Во проектот ќе бидат вклучени сите општински основни училишта од Општината.

Преку проектот „Вело училишта“ во Република Северна Македонија е оформена првата официјална мрежа на општинските основни училишта кои активно, посветено и редовно ќе работат на темите велосипедизам, одржлив транспорт и безбедност во сообраќајот.

                Проектот „Вело Училишта“ е подржан од страна на Швајцарската агенција за развој и соработка и истиот е со времетраење до Јуни 2020 година. По добиени препораки од Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образованието, проектот „Вело Училишта“ ќе биде имплементиран  во наредните 5 години со можност за продолжување.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa