• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Екипен шаховски турнир за учениците од Кисела Вода

Општина Кисела Вода заедно со шаховскиот клуб “БМ-Кисела Вода” организира прв екипен турнир во шах во Кисела Вода за дечињата од основните училишта од овој дел на Скопје.

Од 02 до 06 март, 96 талентирани ученици ќе се натпреваруваат во три возрасни категории: деца од прво до петто одделение, деца од шесто и седмо и ученици од осмо и деветто одделение, при што секој учесник ќе игра со сите останати од својата категорија, односно по 7 партии.

Од пред десетина дена тече селекцијата на натпреварувачите. Наставник од училиштето мобилизира ученици кои или знаат или сакаат да научат да играат шах. Потоа велемајсторот Роландо Кутиров и интернационалниот мајстор Дејан Стојановски им вршат презентација за придобивките од шаховската игра врз когнитивниот развој, по што учениците играат шах, а Кутиров и Стојановски  вршат селекција на 12 ученици од секое училиште.

Досега селекција е направена во ООУ “Кирил Пејчиновиќ”, во ООУ “Рајко Жинзифов” во населбата Драчево и во ООУ “Партенија Зографски”. Денес избор се прави во ООУ “Кузман Шапкарев” во н. Драчево, утре во “Св. Климент Охридски” во селото Драчево, во понеделник во “Кузман Јосифовски Питу” во населбата Црниче, додека следната седмица ќе се селектираат по 12 ученици од ООУ “Невена Георгиева Дуња” и од ООУ “Круме Кепески”.

Општина Кисела Вода е првата локална самоуправа која организира и финансиски поддржа ваков проект за екипен турнир во шах во основните училишта. Истиот е дел од стратегијата за подобрување на логиката и меморијата кај учениците. Воедно, во четврток ќе се одржи поединечен турнир во шах, а од март започнува и шаховска школа во ООУ “Невена Георгиева Дуња” водена од велемајсторот Роландо Кутиров.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa