• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Во населбата Драчево, на улицата „Киро Фетак“ се врши реконструкција на фекалната и атмосферската канализација

Општина Кисела Вода во населбата Драчево, на улицата „Киро Фетак“ врши реконструкција на фекалната и атмосферската канализација.

Фекалната канализација во должина од 395 метри се гради со полиетиленски цевки со профил Ф-250 мм, додека атмосферската во должина од 245 метри се гради со полиетиленски цевки Ф-315 мм. Градежните работи на улицата, според предвиденото ќе се одвиваат до крајот на месецов.  

Во истовреме, Општината во должина од 2986 метри поставува фекална канализација и во селото Усје, во кое досега немаше систем за одведување на отпадни води.

Локалната самоуправа и на двете локации, канализацијата ја поставува со сопствени средства.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa