• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

Се одржа трибина за однесувањето и облекувањето на воспитно-наставниот кадар

Денеска (02.10.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода, во организација на одделението за предучилишно воспитување се одржа трибина на тема: “Нашата облека – говор без зборови”. Информативното предавање беше наменето за воспитно-наставниот кадар од јавните детски градинки и основните училишта од општината Кисела Вода.

Организаторот на трибината, раководителот на одделението за предучилишно воспитување, Ирина Момироска ја отвори трибината, ги поздрави присутните и ја потенцираше суштинската улога на просветните работници и нивниот изглед во процесот на едукација и образување на најмладите. Задоволна од одзивот и присуството, Момироска најави дека и во следниот период ќе организира јавни трибини во чиј фокус ќе бидат токму најмладите жители на општината.  

Предавачот, директорот на Академијата за протокол на Македонија, Лукреција Маљковиќ Атанасовска ја потенцираше важноста на изгледот како најсилен невербален говор. Таа посочи дека првиот впечаток за луѓето се добива во првите 4 секунди.

-“Луѓето во 55 % го перцепираат вашиот изглед, 38 % ве гледаат како зборувате, а само 7 % ве слушаат што зборувате. Тоа го покажуваат најновите истражувања” – информираше професорката Маљковиќ Атанасовска, укажувајќи на некои пораки кои можат да се прочитаат од изгледот.

Истовремено, таа укажа и на тоа како изгледот може да влијае врз децата, напоменувајќи им на присутните дека облеката треба да ги задоволи 3-те принципи на удобност, професионалност и индивидуалност.  

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Денес во Кисела Вода по повод Светскиот ден на дијабетесот ќе се игра женска одбојка https://t.co/MO5g5lRH5o
5hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Денес една улица во Драчево без струја https://t.co/eUL8otDxg1
10hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода во соработка со Волонтерски Центар - Скопје ја подигнува јавната свест за почиста животна среди… https://t.co/EEzqnfaSTO