• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Ученици од ОУ „Круме Кепески“ учествуваа во хуманитарната акција „Читај книга и подари здравје“

На 5-ти октомври (сабота) учениците од основното училиште „Круме Кепески“ ја посетија библиотеката „Браќа Миладиновци“ со цел да учествуваат во хуманитарната акција „Читај книга и подари здравје“. По тој повод беше организиран отворен ден каде јавни личности имаа улога на библиотекари, со цел паричните средства да се донираат на детската клиника за организирање „Игротека-библиотека“ во која хоспитализираните деца ќе можат да го поминуваат своето време во играње и читање книги.

Учениците: Теодора Спасовска 8-5 одделение, Невенка Спасовска 8-5 одделение, Ева Наумоска 8-5 одделение, Весна Тасевска 8-5 одделение и нивниот одделенски раководител, Татјана Пеливанова, професор по македонски јазик, имаа чест да бидат зачленети во библиотеката од г-ѓа Маја Иванова. Учениците ја разгледаа библиотеката и се запознаа со библиотечниот фонд, ја следеа претстава на театар на сенки, следеа литературно читање, ја посетија детската креативна работилница „Мали креативци”, а се фотографираа со омилениот писател Горјан Петревски, со групите: Пеперминт, Нокаут и со други видни личности. 

Коментари  

 
0 #1 elena 2013-10-10 11:45
BRAVOOOoooooo za vas
Цитат
 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa