Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

  

Насловна

Кошарка: ООУ “К.Ј.Питу” шампиони - ,,режираше“ Сребров

ООУ “Кузман Јосифовски Питу” е нов кошаркарски шампион во Општина Кисела Вода.

Во финалето на машкиот кошаркарски турнир во училишен спорт, кошаркарите на ООУ “К.Ј.Питу” славеа во средба со своите врсници од ООУ “Круме Кепески” со резултат 67:54.

Посебен момент на турнирот беше доделувањето на пехарите и медалите на најуспешните. На големо задоволство на учениците, наградите ги додели македонската кошаркарска легенда Петар Наумовски.

Инаку, во интересна и динамична игра пред преполната сала “Независна Македонија”, избраниците на наставничката по физичка култура Наташа Дургутов, во текот на целата средба беа подобар противник, предводени од незадржливиот Филип Сребров, МВП на турнирот.

Во борбата за тртетото место ООУ “Кузман Шапкарев” го совлада ООУ “Партенија Зографски” со резултат 48:32.

Интересно е, дека, натпреварите завршија и во футсал. Овде славеше ООУ “Невена Георгиева Дуња”, победувајќи со 2:0, во средба со своите врсници од ООУ “Кузман Шапкарев”. Во натпревар за третото место, пак, ООУ “Кирил Пејчиновиќ “дури по изведувањето на пенали ја совлада екипата на ООУ “Круме Кепески” со 6:4 во регуларниот тек средбата заврши нерешено 3:3. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Леон Ангелески. Наградите на најдобрите ги додели Бојан Димковски, в.д. директор на jавното претпријатие за стопанисување со спортски сали и спортски објекти “Кисела Вода КВ Скопје”. Натпреварите во училишнот спорт продолжуваат во понеделник, 24 aприл со ракометниот турнир во женска конкуренција.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости