• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

И општина Кисела Вода се вклучува во „Часот на планетата земја“

На 29 март,  во 20:30 часот општина Кисела Вода ќе го исклучи осветлувањето на неколку спомен одбележја на нејзина територија. Со тоа, ќе даде свој придонес во глобалната волонтерска акција „Часот на планетата земја“ која годинава ќе се спроведува во 154 држави.

 

Македонија петта година по ред  се вклучува во одбележувањето на оваа најголема светска еколошка акција, но прв пат со своја медиумска кампања со поддршка од многу познати личности од земјава, кои ја даваат својата порака за вклучување во акцијата.

-Нашата кампања стартуваше на 3 март и секој ден ќе објавуваме по една видео порака од нашите медиумски амбасадори кои ја поддржуваат акцијата. Мотото на акцијата вели: Нашата моќ е зголемена, засилена и глобализирана кога сите заедно ќе се обединиме во една иницијатива, посебно кога станува збор за најголемата светска волонтерска акција - вели Ѓорги Селков, главен организатор на акцијата Часот на планетата Земја во Македонија.

 Со симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час, општина Кисела Вода испраќа порака до своите жители, но и пошироко, дека сите имаме моќ да направиме нешто за планетава, а преку тоа и за себе. Ова ќе се слчува едновремено во  8.000 градови во светот.

 Видеата од македонската медиумска кампања, која го носи името „Вклучи се во акцијата – исклучи ги светилките“, се промовирани на официјалната фејсбук-страница на Часот на планетата Земја (https://www.facebook.com/earthhourmk), а исто така сеобјавуваат и на официјалната веб страница на акцијата - www.earthhourmk.org. 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре во Кисела Вода ќе се игра одлучувачки ракометен натпревар за место во плеј оф фазата https://t.co/z4W1DSB7ck
6hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија https://t.co/FluMSqXHjl
8hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda „Баделки“ без пораз во лигата, вчера со голема разлика ја победија екипата на ЖКК „Крива Паланка“ https://t.co/1e7QHmDxrI
12hreplyretweetfavorite