Денес, во рамки на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода учениците од основните училишта започнаа со спортски активности.
Сезоната на училишни натпревари 2018/2019 година почна со одигрување на натпревар во футсал помеѓу училишните спортски клубови од училиштата во Кисела Вода.
Во периодот што следува, во спортските сали „Независна Македонија“ и „Архиепископ Доситеј“, вкупно 288 ученици од сите осум општински основни училишта ќе играат кошарка, одбојка и фудбал. Имено, за успешно одвивање на натпреварувањата формирани се спортски училишни клубови, 8 екипи фудбал, 8 екипи кошарка и 8 екипи во одбојка. Секоја од овие екипи е составена од 12 ученици. Натпреварите ќе се играат по следниот распоред:
УЧИЛИШЕН СПОРТ, СЕЗОНА 2019 ФУТСАЛ
ПРВО КОЛО
Вторник 13.11.2018
12.30 ОOУ К. Кепески - ОOУ К. Шапкарев
13.00 ОOУ П. Зографски - ОOУ К.Пејчиновиќ
13.30 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ Н.Г.ДУЊА
14.00 ОOУ К.Охридски - ОOУ К.Ј.Питу
ВТОРО КОЛО
Вторник 20.11.2018
12.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ К.Охридски
13.00 ОOУ К. Кепески - ОOУ Н.Г.ДУЊА
13.30 ОOУ К.Ј.Питу - ОOУ К. Шапкарев
14.00 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ К. Пејчиновиќ
Трето коло
Вторник 27.11.2018
12.30 ОOУ. К.Ј.Питу - ОOУ Р. Жинзифов
13.00 ОOУ К. Шапкарев - ОOУ К.Охридски
13.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ К. Кепески
14.00 ОOУ Н.Г.ДУЊА - ОOУ К. Пејчиновиќ
ЧЕТВРТО КОЛО
Вторник 04.12.2018
12.30 ОOУ Н.Г.ДУЊА - ОOУ К.Охридски
13.00 ОOУ П. Зографски - ОOУ. К.Ј.Питу
13.30 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ К. Кепески
14.00 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ К. Шапкарев
ПЕТТО КОЛО
Вторник 26.03.2019
12.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ К. Шапкарев
13.00 ОOУ Р. Жинзифов - OОУ К. Кепески
13.30 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ К.Охридски
14.00 ОOУ. К.Ј.Питу - ОOУ Н.Г.ДУЊА
ШЕСТО КОЛО
Вторник 02.04.2019
12.30 OОУ К.Ј.Питу - OОУ К. Кепески
13.00 OОУ К. Шапкарев - OОУ К. Пејчиновиќ
13.30 OОУ К.Охридски - OОУ Р. Жинзифов
14.00 ОOУ П. Зографски - ОOУ Н.Г.ДУЊА
СЕДМО КОЛО
Вторник 09.04.2019
12.30 ОOУ К. Пејчиновиќ - OОУ. К.Ј.Питу
13.00 ОOУ П. Зографски - OОУ Р. Жинзифов
13.30 ОOУ Н.Г.ДУЊА - OОУ К. Шапкарев
14.00 ОOУ К. Кепески - OОУ К.Охридски
ПЛЕЈ-ОФ (ПОЛУФИНАЛЕ)
-Полуфинале играат четирите првоплaсирани екипи од табелата по ситемот, 1 – 4 и 2 – 3.
ПЛЕЈ – ОФ (ФИНАЛЕ)
-Победниците од полуфиналето ќе играат во големото финале за шампионската титула, додека поразените од полуфиналето ќе играат за освојување на третото место.
* СИТЕ НАТПРЕВАРИ СЕ ИГРААТ ВО СПОРТСКАТА САЛА ,,Архиепископ Доситеј”
УЧИЛИШЕН СПОРТ, СЕЗОНА 2019 КОШАРКА
ПРВО КОЛО
Четврток 15.11.2018
12.30 ОOУ К. Кепески - ОOУ. К.Ј.Питу
13.00 ОOУ К.Пејчиновиќ - ОOУ К. Шапкарев
13.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ Н.Г.ДУЊА
14.00 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ К.Охридски
ВТОРО КОЛО
Четврток 22.11.2018
12.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ Р. Жинзифов
13.00 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ К.Охридски
13.30 ОOУ К. Шапкарев - ОOУ К.Ј.Питу
14.00 ОOУ К. Кепески - ОOУ Н.Г.ДУЊА
Трето коло
Четврток 29.11.2018
12.30 ОOУ К. Шапкарев - ОOУ Н.Г.ДУЊА
13.00 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ. К.Ј.Питу
13.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ К.Охридски
14.00 ОOУ К. Кепески - ОOУ К. Пејчиновиќ
Четврто коло
Четврток 06.12.2018
12.30 ОOУ К.Охридски - ОOУ К. Шапкарев
13.00 ОOУ П. Зографски - ОOУ К. Пејчиновиќ
13.30 ОOУ К. Кепески - ОOУ Р. Жинзифов
14.00 ОOУ. К.Ј.Питу - ОOУ Н.Г.ДУЊА
ПЕТТО КОЛО
Четврток 28.03.2019
12.30 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ К.Ј.Питу
13.00 OОУ К. Кепески - ОOУ К.Охридски
13.30 ОOУ П. Зографски - OОУ К. Шапкарев
14.00 ОOУ Н.Г.ДУЊА - OОУ Р. Жинзифов
ШЕСТО КОЛО
Четврток 04.04.2019
12.30 OОУ П. Зографски - ОOУ К. Кепески
13.00 OОУ К. Шапкарев - OОУ Р. Жинзифов
13.30 OОУ К. Пејчиновиќ - ОOУ Н.Г.ДУЊА
14.00 OОУ. К.Ј.Питу - OОУ К.Охридски
СЕДМО КОЛО
Четврток 11.04.2019
12.30 ОOУ Н.Г.ДУЊА - OОУ К.Охридски
13.00 OОУ П. Зографски - OОУ. К.Ј.Питу
13.30 ОOУ К. Кепески - OОУ К. Шапкарев
14.00 OОУ Р. Жинзифов - OОУ К. Пејчиновиќ
ПЛЕЈ-ОФ (ПОЛУФИНАЛЕ)
-Полуфинале играат четирите првоплaсирани екипи од табелата по ситемот, 1 – 4 и 2 – 3.
ПЛЕЈ – ОФ (ФИНАЛЕ)
-Победниците од полуфиналето ќе играат во големото финале за шампионската титула, додека поразените од полуфиналето ќе играат за освојување на третото место.
* СИТЕ НАТПРЕВАРИ СЕ ИГРААТ ВО СПОРТСКАТА САЛА ,,Независна Македонија”
УЧИЛИШЕН СПОРТ, СЕЗОНА 2019 ОДБОЈКА
ПРВО КОЛО
Среда 14.11.2018
12.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ К. Пејчиновиќ
13.00 ОOУ. К.Ј.Питу - ОOУ К. Кепески
13.30 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ Н.Г.ДУЊА
14.00 ОOУ К.Охридски - ОOУ К. Шапкарев
ВТОРО КОЛО
Среда 21.11.2018
12.30 ОOУ К. Кепески - ОOУ. Н.Г.ДУЊА
13.00 ОOУ П. Зографски - ОOУ К. Шапкарев
13.30 ОOУ Р. Жинзифов - ОOУ К.Охридски
14.00 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ К.Ј.Питу
Трето коло
Среда 28.11.2018
12.30 ОOУ. К.Ј.Питу - ОOУ К.Охридски
13.00 ОOУ К. Кепески - ОOУ Р. Жинзифов
13.30 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ К. Шапкарев
14.00 ОOУ П. Зографски - ОOУ. Н.Г.ДУЊА
Четврто коло
Среда 05.12.2018
12.30 ОOУ К. Шапкарев - ОOУ К.Ј.Питу
13.00 ОOУ Н.Г.ДУЊА - ОOУ К.Охридски
13.30 ОOУ П. Зографски - ОOУ Р. Жинзифов
14.00 ОOУ К. Кепески - ОOУ К. Пејчиновиќ
ПЕТТО КОЛО
Среда 27.03.2019
12.30 OОУ К.Ј.Питу - ОOУ Р. Жинзифов
13.00 ОOУ К. Пејчиновиќ - ОOУ Н.Г.ДУЊА
13.30 ОOУ П. Зографски - OОУ К.Охридски
14.00 OОУ К. Шапкарев - OОУ К. Кепески
ШЕСТО КОЛО
Среда 03.04.2019
12.30 ОOУ П. Зографски - OОУ К. Кепески
13.00 OОУ Р. Жинзифов - OОУ К. Шапкарев
13.30 OОУ К.Охридски - OОУ К. Пејчиновиќ
14.00 OОУ К.Ј.Питу - ОOУ Н.Г.ДУЊА
СЕДМО КОЛО
Среда 10.04.2019
12.30 OОУ Р. Жинзифов - ОOУ К. Пејчиновиќ
13.00 ОOУ П. Зографски - OОУ. К.Ј.Питу
13.30 ОOУ Н.Г.ДУЊА - OОУ К. Шапкарев
14.00 ОOУ К. Кепески - OОУ К.Охридски
ПЛЕЈ-ОФ (ПОЛУФИНАЛЕ)
-Полуфинале играат четирите првоплaсирани екипи од табелата по ситемот, 1 – 4 и 2 – 3.
ПЛЕЈ – ОФ (ФИНАЛЕ)
-Победниците од полуфиналето ќе играат во големото финале за шампионската титула, додека поразените од полуфиналето ќе играат за освојување на третото место.
* СИТЕ НАТПРЕВАРИ СЕ ИГРААТ ВО СПОРТСКАТА САЛА ,,Независна Мак