Во големата сала на Општина Кисела Вода со мултимедијален хепенинг се одбележа 8 - ми Март, Денот на жената.
Одбележувањето на овој голем ден со музички и ритмички точки, со ликовни творби и креативни изработки го збогатија децата од основните училишта и градинки од општината.
Имено, на децата од училиштата и градинките и нивните ментори кои учествуваа на конкурсот кој неодамна на тема: 8 - ми Март, Ден на жената го објави локалната самоуправа претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ заедно со секретарот на Општината, Александар Алексовски им доделија благодарници и дипломи за најдобрите цртежи и изработки.
Комисијата составена од градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски ги награди ликовните творби и креативни изработки на следните ученици од општинските основни училиштата и дечињата од двете јавни детски градинки:
ЈДГ „Весели Цветови“
- I место - Клара Нешиќ, ментор Марина Бузалковска
- II место - Димитар Ристов, ментор Анета Младенова Јачовска .
- III место - Христијан Георгиевски, ментор Анета Младенова Јачовска
ЈДГ „8 Март“
- I место - Ева Бојовска,ментор Милка Јовевска
- II место - Максим Сегер, ментор Наташа Стевковска
- III место - Лана Дајчиновска, ментор Ирена Николовска
Награда за креативна изработка Лука Настовски ,ментор Тања Јовановска
Ликовни творби прва категорија
- I место - Сашка Ѓорѓиоска IV 3 одделение ООУ „Круме Кепески“ ,ментор Ирена Павлоска
- I место - Ева Стојчевска IV 2 одделение ООУ „Круме Кепески“ ,ментор Марина Крстевска Ангелова
- II место - Лука Љотиќ III а одделение ООУ „Рајко Жинзифов“, ментор Весна Стевановска и Светлана Жежовска
- II место - Андреа Спасовска IV а одделение ООУ „Рајко Жинзифов“,ментор Горица Станковска и Елизабета Младеновска.
- III место - Матеа Исовска IIIа одделение ООУ „Рајко Жинзифов“,ментор Весна Стевановска и Светлана Жежовска
- III место - Јована Пешова IVа одделение ООУ „Рајко Жинзифов“,ментор Горица Станковска.
Ликовни творби втора категорија
- I место- Елеонора Серафилоска IXв одделение ООУ „Кирил Пејчиновиќ“, ментор Лидија Цакович
- I место - Ева Карамановска IXб одделение ООУ „Рајко Жинзифов“, ментор Даниел Манасиев
- II место - Калина Митревска VIII1 одделение ООУ „Кузман Јосифовски Питу“,ментор Лидија Цаковиќ
- II место - Ангела Петрушевска IXв одделение ООУ „Кирил Пејчиновиќ“,ментор Лидија Цаковиќ
- III место - Марија Стаменова IX3 одделение ООУ „Кузман Јосифовски Питу“, ментор Лидија Цаковиќ
- III место - Анастасија Димитрова IXб одделение ООУ „Партенија Зографски“, ментор Јулијана Арсовска.
Прва категорија креативни изработки
- I место- Матеј Илиев IV3 одделение ООУ „Круме Кепески“,ментор Ирена Павлоска
-II место - Кара Селовски Iа одделение ООУ „Партенија Зографски“, ментор Ирена Србиновска и Халед Никовски
- III место-Матеа Блажовска IIIб одделение ООУ „Кирил Пејчиновиќ“, ментор Анета Буковалова
- III место- Христина Цветановска IVв одделение ООУ „Рајко Жинзифов“ , ментор Виолета Николин.
Втора категорија креативни изработки
- I место- Учениците од IX2 одделение од ООУ „Климент Охриски“ ,ментор Биљана Илиева
- II место - Мила Маркоска IXб одделение ООУ „Рајко Жинзифов“ ,ментор Даниел Манасиев
- III место - Јана Петрушевска VIIб одделение ООУ „Партенија Зографски“, ментор Јулијана Арсовска
- III место - Ева Карамановска IX одделение ООУ „Рајко Жинзифов“.