Проект ,,Топлотен бран - Заштита и превенција на здравјето на граѓаните од високи температури во летниот период"

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Во духот на взаемната соработка Општина Кисела Вода со Општинската организација на Црвен Крст на Општина Кисела Вода го реализира проектот ,,Топлотен бран - Заштита и превенција на здравјето на граѓаните од високи температури во летниот период".

Проектот се реализира со кофинансирање на Општина Кисела Вода од Програмата за 2019 година на Секторот за месна самоуправа и О.О.Црвен крст на Кисела Вода.

Во активностите  ќе биде опфатено патролирање на специјално возило на Црвен Крст, со медицински тим, и волонтери на Црвениот крст кои ќе делат вода на најфрекфентните места во Кисела Вода и медицинска интервенција и транспорт на лица  на кои високите температури им предизвикале здравствени проблеми до нивните домови.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Во Пинтија се асфалтираат улици и се гради атмосферска канализација https://t.co/1hbc721C4R
O_KiselaVoda Градоначалниот Филип Темелковски другаруваше со дечињата од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид „Д… https://t.co/RfOoAFtPHj
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 700 багреми покрај патот кон Теферич https://t.co/1rXwo3TmXp