Нови 350 пакети хуманитарна помош за социјално ранливите жители на општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Нови пакети 350 пакети со хуманитарна помош  за социјално загрозените лица додели денес Општина Кисела Вода преку соработката со бизнис заедницата.

Од страна на компанијата "Витаминка", како и на здружението за хуманитарни цели "Сите заедно можеме", беа обезбедени пакети со храна, пијалаци и средства за хигиена кои на најзагрозените жители на општината Кисела Вода треба да им се најдат во овие тешки моменти кога целата држава се бори со последиците од ширењето на корона вирусот.

Општина Кисела Вода и понатаму ќе продолжи со соработката со општествено одговорните компании и здруженија, се со цел кризата што побрзо да се надмине, а последиците да бидат што помали. Досега, во повеќе наврати беше делена помош на ранливите категории граѓани од Кисела Вода.

Воедно, потсетуваме дека во насока на правилно спроведување на мерките и препораките за заштита, превенција и спречување на ширење на корона вирусот КОВИД-19, Општина Кисела Вода заедно со Црвениот Крст-Кисела Вода, обезбеди мобилни тимови кој им помагаат на овие жители за време на полицискиот час.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa