Нека ни е честит Илинден, Денот на Републиката!

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Почитувани граѓани,

Денеска на прославата на нашиот најголем државен празник 2 Август, Илинден, на одбележувањето на 117 години од Илинденското востание и 76 години од одржувањето на Првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија АСНОМ, со гордост се потсетуваме на големите дела на македонските револуционери кои учествуваа во ослободителните борби.
Се потсетуваме на денот кога востаниците во Крушево, на христијанскиот празник „Св. Илија“, на 2 август во 1903 година ја започнаа борбата за слобода, правда и еднаквост помеѓу народите, борба по која беше формирана првата Република на Балканот, Крушевската Република.
И по ова, борбата на македонскиот народ за слобода и создавање на своја држава продолжи. На 11 октомври, во 1941 година започна и востанието против фашистичките сили. По успешната борба на партизаните, уште еден многу голем настан со кој се гордееме е и одржувањето на Првото заседание на АСНОМ, кое на денешен ден, во 1944 година, се одржа во манастирот „Св. Прохор Пчински“. На заседанието во манастирот беа донесени повеќе решенија, со кои беа поставени темелите на македонската држава.
Македонскиот народ, по двата Илиндена, на 8 септември во 1991 година, на референдумско изјаснување конечно ја оствари вековната идеја за своја суверена, независна и самостојна држава.

Оваа година, во март нашата држава ги оствари целите кои носат подобар живот, започна преговори за влез во Европската унија, а во насока на зачувување на мирот и стабилноста, стана 30 членка на Меѓународната безбедносна организација, Северноатлантската алијанса НАТО.

Нека ни е честит Илинден, Денот на Републиката!

 

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa