Нека ни е честит и вековит Денот на независноста на Македонија!

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Почитувани граѓани,

Денеска на нашиот најзначаен државен празник, Денот на независноста, 8-ми Септември, со гордост се сеќаваме на референдумското изјаснување за независност, кое се одржа на денешен ден во 1991 година, се сеќаваме на богатата македонска историја, пожртвуваноста и истрајноста на нашите предци за изградба на своја независна, самостојна и суверена држава. Држава која ги почитува човековите права, држава која е цврсто изградена на темелите на меѓусебното разбирање и почитување, без правење поделби на верска, етничка и друга припадност, држава која ги оствaри и ги остварува целите, држава која оваа година стана членка на Северноатлантската алијанса НАТО, држава која има визија и посветено ги следи европските вредности, вредностите кои носат развој и подобар живот, вредностите кои ќе и помогнат побрзо да стане дел од семејството на високо развиените демократски земји членки на Европската унија.
Денешниот празник, да продолжи да ни биде симбол на патриотизам и да не обединува во чесно работење, затоа што само така успешно ќе продолжиме да ја доградуваме нашата модерна држава.

Нека ни е честит и вековит Денот на независноста на Македонија!

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa