Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Мултимедијален музичко ликовен хепенинг на отворен простор

Рејтинг на корисник:  / 2
НајлошоНајдобро 

Општина Кисела Вода по девети пат го реализира проектот Мултимедијален хепенинг на отворен простор“во  „Паркот Македонија “  во близина на Дом на култура КВК со почеток од 10.30 часот до 11.30 часот во соработка со ООУ на територија на општина Кисела Вода и двете Посебни училишта. Темата на овој хепенинг оваа година е „ Ја сакам мојата општина Кисела Вода “.

Потребата од оваа манифестација е  учениците да се претстават во јавноста со својот талент за музика, сликарство и игра. Искажувајки ја својата креативност учениците се запознаваат и дружат меѓу себе.

За таа цел на поставените штафелаи учениците  сликаа во придружба на своите ликовни педагози, а за тоа време другите ученици  настапуваа со музички и музичко – ритмички точки во придружба со наставник по музичко образование.

На овој мултимедијален хепенинг учениците покажаа што научиле оваа учебна година со убава и забавна програма, а градоначалникот се обрати и ги поздрави присутните и учесниците, посакувјќи оваа манифестација да продолжи успешно и да се проширува со цел зближување меѓу децата.

Опфатени беа четири Општински основни учичишта: ООУ „ Круме Кепески “, ООУ „ Невена Георгиева Дуња “, ООУ „ Кирил Пејчиновиќ“, ООУ „ Партенија Зографски“ , ПОУ „ Златан Сремец“ и ДУРДМОВ „ Димитар Влахов“. Гости на Овој  хепенинг беа учесници од КУД „ Кисела Вода“ од Здружението за култура и уметност „ Мајковина“.

 

         

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa