Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Нека ни е честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

На сите граѓани, општина Кисела Вода им го честита големиот државен празник, 23-ти Октомври - Денот на македонската револуционерна борба, ден кога е формирана Македонската револуционерна организација.

 

Со основањето на револуционерната организација беше означен почетокот на организираната борба на македонскиот народ, кој преку Илинденското востание и создавањето на Крушевската Република, а потоа и преку антифашистичката борба и АСНОМ, на 8 септември во 1991 година, создаде самостојна, суверена и независна македонска држава. Држава која е наша сегашност, остварен сон и наш завет пред генерациите што доаѓаат!

Нека ни е вечен Денот на Македонската револуционерна борба!

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa