Мини плоштад со игралиште во населба Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 10
НајлошоНајдобро 

Нов простор за игра за дечињата и мирно катче за одморање, добија жителите на населба Кисела Вода.

Комплетно се завршени градежните активности околу изградбата на мини плоштад со детско игралиште во близина на економското училиште “Васил Антевски Дрен” кои течеа во изминатиов период. 

Просторот од околу 400 квадратни метри е целосно хортикултурно и партерно уреден, со клупи, канделабри и парковско зеленило, а  во  паркот има фонтана – чешма . Детското  игралиште, пак, е снабдено со сите реквизити кои им се потребни на најмладите жители на општината, со кои, во безбедно опкружување, ќе можат да го поминуваат своето слободно време , дружејќи се со врсниците.

Проектот го изработи проектантската куќа “Инпума“.  Се работи за комплетна инвестиција на општина Кисела Вода во износ од околу 3 милиони денари, која произлезе од барањата на жителите на овој дел од градот.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa