Новости

Беличанец – Алексиќ се сретна со жителите на Црниче и Пржино

Рејтинг на корисник:  / 1

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, заедно со дел од општинскиот раководен тим и претставници од јавните претпријатија на Градот Скопје вчеравечер реализираа работна средба со жителите на урбаните заедници Црниче и Пржино.

Градоначалникот Беличанец – Алексиќ во обраќањето ги наведе реализираните градежни работи во Црниче од страна на локалната самоуправа во изминатиот период, а направи и јасна дистинкција на надлежностите на локалната самоуправа и Градот Скопје, односно јавните претпријатија во состав на Градот и порача дека граѓаните можат да поставуваат прашања кои се во надлежност на градот, на присутните претставници од јавните претпријатија.

Повеќе: Беличанец – Алексиќ се сретна со жителите на Црниче и Пржино

Градоначалникот Беличанец – Алексиќ ќе посети 2 месни заедници

Рејтинг на корисник:  / 1

Работните посети  и остварувањето на средби со граѓаните во месните и урбани заедници продолжуваат и оваа работна седмица. Вечерва (07.10.2013), со почеток во 18:30 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ со својот тим и раководителите на подрачните единици на градските јавни претпријатија ќе ја посети урбаната заедница Црниче, а во 20:00 часот, во просториите на урбаната заедница, ќе одржи средба со жителите на населбата Пржино.

 

Повеќе: Градоначалникот Беличанец – Алексиќ ќе посети 2 месни заедници

Ученици од ОУ „Круме Кепески“ учествуваа во хуманитарната акција „Читај книга и подари здравје“

Рејтинг на корисник:  / 3

На 5-ти октомври (сабота) учениците од основното училиште „Круме Кепески“ ја посетија библиотеката „Браќа Миладиновци“ со цел да учествуваат во хуманитарната акција „Читај книга и подари здравје“. По тој повод беше организиран отворен ден каде јавни личности имаа улога на библиотекари, со цел паричните средства да се донираат на детската клиника за организирање „Игротека-библиотека“ во која хоспитализираните деца ќе можат да го поминуваат своето време во играње и читање книги.

Повеќе: Ученици од ОУ „Круме Кепески“ учествуваа во хуманитарната акција „Читај книга и подари здравје“

Започна реконструкцијата на улицата “474” во Бирарија

Рејтинг на корисник:  / 3

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ денеска присуствуваше на отпочнувањето на градежните работи за реконструкција на улицата “474” во населбата Бирарија. Реконструкцијата ќе опфати целосно гребење на асфалтот со дебелина од 4 центиметри, нивелирање на шахтите и сливниците на улицата и поставување на нов асфалт со дебелина од 7 центиметри.

Повеќе: Започна реконструкцијата на улицата “474” во Бирарија

Генерална “чистка” во Општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 4

Општина Кисела Вода денес се вклучи во националната еколошка акција за расчистување на отпадот од јавните површини, симболично наречена “Македонија без отпад 2013”. Првата ваква голема акција во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање и Граѓанската асоцијација “Ајде Македонија”, како пилот – проект минатата година се реализираше токму во Општина Кисела Вода, а и годинава оваа акција е дел од глобалната акција „Lets'do it! World 2013“, поддржана од Европскиот парламент, во која се вклучени 107 земји во светот.

Повеќе: Генерална “чистка” во Општина Кисела Вода

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda „Слободно Скопје, чисто Скопје“ утре во Општина Кисела Вода https://t.co/ioCUcYeEaD
13hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Академија ФМП од Кисела Вода триумфираше во Крива Паланка https://t.co/c3s381zL1T
14hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda РК Јуниор Кисела Вода повторно на врвот во Првата лига https://t.co/BUx2tAv2ls
16hreplyretweetfavorite