Новости

Одбележан месецот на книгата во ОУ „Кирил Пејчиновиќ“

Рејтинг на корисник:  / 5

Вчера, (24.10.2013), по повод месецот на книгата се одржа поетско читање во библиотеката на ОУ “Kирил Пејчиновиќ”. На оваа средба учествуваа писателот за деца Наум Попески, директорот на училиштето Тони Илиев, психологот на училиштето, наставници по македонски јазик и литература,  како и претставници од Општина Кисела Вода.

Повеќе: Одбележан месецот на книгата во ОУ „Кирил Пејчиновиќ“

Девет голови во дерби средбата

Рејтинг на корисник:  / 11

Дерби средбата меѓу екипите на основните училишта  Круме Кепески и Кузман Шапкарев само ја потврди прогнозата дека овие две екипи до крајот на сезоната ќе се борат за шампионската титула. Интересно е дека избраниците на тренерот Драгољуб Ѓорѓевиќ на полувремето имаа предност од  4:1, но сепак на крајот од средбата, со пресврт славеа домаќините со 5:4. Во второто коло Кузман Шапкарев со 4:0 славеше над Партенија Зографски, додека избраниците на тренерот Игор Зафировски го претрпеа првиот пораз  од Рајко Жинзифов со 3:1.

Повеќе: Девет голови во дерби средбата

Шампионска игра на фаворитот

Рејтинг на корисник:  / 4

Полни трибини,  на теренот мотиви за докажување на спортскиот талент,  одигрување на натпревари, кои се над просекот за училишен спорт. Тоа накратко ја отсликува новата сезона во училишниот спорт во општина Кисела Вода. Инаку,  кошаркарската лига  започна во знакот на шампионите  ОУ Невена Георгиева Дуња. Избраниците на тренерот Вангел Сувариев во првите две кола беа доминантни во средбите со  Партение Зографски и Кузман Шапкарев. Во првата средба  ,, Дуња“ со 42:21 славеше над  ,,просветителите“, додека во второто коло беа совладани и ,,драчевци“ со 42:14. Мора да се истакне дека добра екипа има формирано и ОУ Рајко Жинзифов. Тие во второто коло ја совладаа борбената екипа на ОУ Кирил Пејчиновиќ,  и оттука избраниците на тренерот Јовица Ефтовски ја најавија борбата за челната позиција на табелата.  

Повеќе: Шампионска игра на фаворитот

ДУП-от “Цветан Димов II” на повторна јавна расправа

Рејтинг на корисник:  / 8

Во насока на создавање на рамномерен просторен развој, рационално уредување и користење на просторот и создавање услови за хумано живеење и работа на граѓаните, Општина Кисела Вода ги продолжи активностите за носење на неколку клучни урбанистички планови. Имено, деталниот урбанистички план за реон Ј, четврт Ј10, Општина Кисела Вода, плански период 2013-2018, кој е со граници на планскиот опфат помеѓу улиците ”Христо Татарчев” (поранешна “Сава Ковачевиќ”), “Народни Херои”, “Димо Хаџи Димов” и булеварот “Есенинова” e повторно на јавна расправа.

 

Повеќе: ДУП-от “Цветан Димов II” на повторна јавна расправа

Финализирана атмосферската канализација на ул. “Жарко Зрењанин”

Рејтинг на корисник:  / 2

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска извршија обиколка на улицата “Жарко Зрењанин” во населбата Драчево, каде финишираа градежните активности за изградба на атмосферска канализација на овој дел од населбата Драчево.

Повеќе: Финализирана атмосферската канализација на ул. “Жарко Зрењанин”

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре во Кисела Вода ќе се игра одлучувачки ракометен натпревар за место во плеј оф фазата https://t.co/z4W1DSB7ck
6hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија https://t.co/FluMSqXHjl
9hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda „Баделки“ без пораз во лигата, вчера со голема разлика ја победија екипата на ЖКК „Крива Паланка“ https://t.co/1e7QHmDxrI
12hreplyretweetfavorite