Новости

Продолжуваат обуките за контрола на квалитетот на храната во градинките и училиштата

Рејтинг на корисник:  / 3

По успешно реализираната работилница за контрола на безбедноста и квалитетот на храната во воспитно-образовните институции во Кисела Вода, во организација на општината Кисела Вода, а со поддршка на Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје – Скопје и Вита Диет клубот од Скопје, денеска во просториите на Општина Кисела Вода продолжија обуките за контрола на квалитетот на храната во градинките и училиштата.

Обуката ја одржа претседателот на Советот на општината, Трајче Донев, кој воедно е и државен советник во Агенцијата за храна и ветеринарство.

Повеќе: Продолжуваат обуките за контрола на квалитетот на храната во градинките и училиштата

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 0

Во вторник, (26.11.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода со почеток во 10:00 часот, градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ ќе додели решенија за легализација на бесправно изградени објекти.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

Се поплочуваат сервисни улици во Припор

Рејтинг на корисник:  / 1

Општина Кисела Вода продолжува со интензивните градежни активности за подобрување на локалната патна и комунална инфраструктура на нејзината територија. Имено, деновиве екипи на фирмата “Пелагонија А.Д. Гостивар”, по налог на општината започнаа со изработка на коловоз, односно поплочување со павер елементи и висинско подигање на шахти со павер елементи на неколку сервисни улици на подрачјето на населбата Припор.

Повеќе: Се поплочуваат сервисни улици во Припор

Се одржа работилница за побезбедна храна во воспитно-образовните институции во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 4

Денес, во големата сала на Општина Кисела Вода се одржа работилница за контрола на безбедноста и квалитетот на храната во воспитно-образовните институции во Кисела Вода, во организација на општината Кисела Вода, а со поддршка на Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје – Скопје и Вита Диет клубот од Скопје.

На настанот, пред државниот секретар во министерството за образование и наука и воспитнио-образовниот и менаџерскиот тим од основните училишта и градинките од Кисела Вода, се обрати и иницијаторот на работилницата, градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ, која потенцираше дека локалната самоуправа со оваа иницијатива отпочнува со реализација на низа проекти со кои ќе се подигне јавната свест, најпрвин кај воспитно-образовниот кадар, а потоа и кај родителите за значајноста на здравата исхрана кај нашите деца.

Повеќе: Се одржа работилница за побезбедна храна во воспитно-образовните институции во Кисела Вода

“Садиме бели рози за почиста средина за живеење”

Рејтинг на корисник:  / 4

Лионс клуб центарот од Скопје вчера се приклучи кон акцијата на Лионс дистрикт 132 Македонија, симболично наречена “Садиме бели рози за почиста средина за живеење”. Акцијата се реализираше во Општина Кисела Вода, со донација од 100 бели рози кои се засадија на три локации во Општина Кисела Вода: паркот “Фредерик Шопен”, дворот на градинката “Мимоза” и дворот на ОУ “Кирил Пејчиновиќ”.

Повеќе: “Садиме бели рози за почиста средина за живеење”

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода врши енергетска обнова на градинката „Мимоза“ https://t.co/QkieC2epRJ
16hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски се сретна со бизнис заедницата и со претставници на спортските клубови од Кисела… https://t.co/D17qip19j6
O_KiselaVoda Се дополнува катастарот на зеленило во Општина Кисела Вода https://t.co/rONmbMELlf